• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lezárult a séfakadémia a Debreceni Egyetemen

Regionális hírek Forrás: Debreceni Egyetem

Csaknem 150 szakács és cégvezető tanulta meg, hogyan kell egészséges, finom, és mutatós ételeket készíteni, akár egy menzán is.

A Debreceni Egyetem nyáron indított programot az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-Egészségügyi Intézettel, valamint a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézettel közösen a közétkeztetés minőségi fejlesztésére. Ennek részeként indult képzés élelmezésvezetők és séfek számára, melyen három alkalommal csaknem 150-en vettek részt szeptember 18. és október 2. között az egyetem Böszörményi úti campusán található Agrár Étteremben - közölte honlapján az egyetem.

Az oktatás első felében a Debreceni Egyetem szakemberei – Stündl László, Szalayné Kónya Zsuzsanna és Asztalos Árpád – tolmácsolásában ismerhették meg az érdeklődők az új programot, valamint a közétkeztetésről szóló rendelet előírásait, tiltásait, a szakhatósági ellenőrzés módszertanát, illetve a diétás étkeztetés módját és jelentőségét. Majd oktató filmet láthattak a korszerű és egészséges táplálkozásról.

A képzés második részében a résztvevők a közétkeztetési rendelet előírásai alapján egy tízórai-uzsonna (diós sajtkrém teljes kiőrlésű kenyérrel), egy leves (bazsalikomos paradicsomleves betűtésztával), két főétel (roston sült harcsafalatok, fokhagymás parajos metélttel és provence-i pulykafalatok zöldsalátával) és egy desszert (vaníliás barackos piskótakocka) elkészítését tanulták meg. A bemutatott ételeket vagy azok egy-egy részletét a konyhák sajátosságait, a beszerzési lehetőségeket és a fogyasztók elvárásait figyelembe véve lehet variálni, illetve érdemes továbbgondolni. A gyakorlati képzést Gyurján Zsolt, Herendi János, Udvardy Attila mesterszakácsok tartották.

A képzés alatt receptkönyv, mesekönyv, számos tanulmány, tananyag, oktató- és reklámfilm, valamint ételválasztó applikáció is készült. A receptgyűjteményt a Debreceni Egyetem területén szolgáltatást végző Debreceni Campus Nonprofit Közhasznú Kft. séfjei állították össze az új közétkeztetési előírások alapján. Az ebben szereplő ételek a friss, idényjellegű és egyes méltatlanul mellőzött hazai élelmiszerek felhasználásával készülnek. A könyvből elsősorban hagyományos ételek új megközelítésű elkészítési módját lehet megtanulni úgy, hogy azok ne csak egészségesek, hanem ízletesek is legyenek, és akár több száz adagban is mutatósan tálalhassák a fogásokat, még az iskolai menzán is.