A betegek és hozzátartozóik sokszor halogatják, ami hosszú távon nagyobb problémát okozhat, mint maga az operáció.
Sokakban felmerül a kérdés, kivetessék-e a mandulájukat, ha beteg, vagy inkább halogassák a műtétet annak esetleges veszélyei miatt. Dr. Lászik Tibor fül-orr-gégész főorvos szerint a mandulaműtétre az vonatkozik, ami a többi beavatkozásra: akkor kell végrehajtani, amikor szükségessé válik. Dr. Lászik Tibor véleménye szerint a műtét kérdése nem dönthető el az alapján, hogy szeretnénk-e, vagy sem. Van ugyanis az úgynevezett abszolút indikáció, ami azt jelenti, hogy nem szabad mérlegelni, a beteg állapotának súlyossága miatt el kell végezni a műtétet, és van a relatív indikáció, amikor átgondolható a beavatkozás fontossága – olvasható a beol.hu portálján.
Feltétlenül szükséges a garatmandula kivétele abban az esetben, ha például tályog keletkezik (ez életveszélyes lehet, különösen a süllyedő tályog), a mandula megnagyobbodása esetén (ami fulladást okozhat), reumás láznál (ez általában visszatérő mandulagyulladásnál következik be) és olyan szív- vagy vesebetegségeknél, amelyeknél bizonyítható, hogy a mandulában lévő góc az okozója. Ezekben az esetekben sokkal nagyobb a műtét elmaradásának következtében fellépő veszély a műtéti kockázatnál.
Megfontolható a műtét elvégzése például mandula által okozott bőrbetegség, hajhullás, gyakori felső légúti hurutok, gége- és hörgőgyulladások, szemgyulladás és asztma esetében, melyek nem életveszélyes folyamatok, de állapotromlás esetén érdemes elvégeztetni az operációt, s ezáltal javulhat, akár meg is gyógyulhat a páciens. További tanácsok a teljes cikkben