Ügyeleti időben is fogadó készek az azonnali szívkatéterezésére Nyíregyházán.
A Jósa András Oktatókórház Nonprofit Kft-ben ezentúl a hét minden napján és minden órájában elérhető lett a szívkatéteres eljárás, amely azt jelenti, hogy ügyeleti időben is fogadó készek szakembereink az akut szívizom infarktusos betegek azonnali szívkatéterezésére - tudatta közleményében a kórház.
Szív- és érrendszeri betegségben annyian halnak meg ma Magyarországon, mint amennyi az összes más okokból bekövetkező halálozás együttesen. Évente 60-70 ezer ember veszíti el életét hazánkban különböző szív- és érrendszeri betegség következtében. Ezen belül koszorúér-megbetegedésben, pontosabban az általa okozott infarktusban az elmúlt másfél évtizedben 15 ezerről 7700-ra csökkent az évi infarktus halálozás, ami nagyrészt a szívkatéteres terápiának köszönhető. A nyugat-európai uniós országokban is hasonló a helyzet, de nálunk két és félszer több haláleset történik ilyen eredetű betegség miatt, mint nyugaton.
A Jósa András Oktatókórházban négy éve adták át az Érközpontot, ahol a szív és a központi idegrendszer ér eredetű (szívizominfarktus, agyvérzés, agyi trombózis, és a végtagi erek) megbetegedéseinek diagnosztizálását és terápiás eljárásait végzik. Az Érközpontban működő Rizikóambulanciát a magukat egészségesnek érzők is igénybe vehetik, hiszen itt szűrüszűrést is végeznek, számba veszik a rizikófaktorokat, és az eredményeknek megfelelő életmódbeli tanácsadással és szükség esetén gyógyszeres kezeléssel is segítik a szakemberk a hozzájuk fordulókat.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a szív és érrendszeri megbetegedések aránya, a halálozási mutatók rosszabbak az országos átlagnál, annak következtében, hogy a régió adottságai miatt sokkal többen élnek rossz szociális körülmények között. Azonban az Érközpont és az invazív kardiológia működése óta már számszerűen is tapasztalható, hogy kevesebb infarktuson átesett beteg hal meg. Ma már rendszeresen végeznek katéteres vizsgálatokat és tágítást (ezt most már a hét minden napján ügyeleti időben is elvégzik), valamint a végleges szív ritmusszabályozó eszközök beültetése is rutinfeladat.
Évente kb. 1200 szívkatéterezés, 500 koszorúér tágítás és 200 szív ritmusszabályozó beültetés történik a Jósa András Oktatókórházban. A beavatkozások bevezetése mérföldkövet jelent a megye kardiológiai betegeinek ellátásában, lényegesen csökkentve az infarktusos betegek halálozási mutatóját, jelentősen javítva életminőségüket.