Továbbra is érvényben maradnak a vízhasználatra vonatkozó korlátozások a pécsi 400 ágyas klinikán.
Az intézmény vezetékes ivóvízrendszerében a légiós betegség baktériumát mutattak ki a napokban - tájékoztatta a Pécsi Tudományegyetem hétfőn az MTI-t.
A felsőoktatási intézmény közleményében azt írta, hogy a múlt heti mérések szerint a baktérium csíraszáma a gyors intézkedéseknek köszönhetően jelentősen csökkent, de néhány mérőpontnál még mindig az egészségügyi határérték feletti volt.
Szakemberek a héten megismétlik a vízvezetékrendszer fertőtlenítését, amelynek keretében elvégzik a kézmosók, mosdók, mosogatók, falikutak, zuhanyzók és kifolyószelepek, valamint a teljes vezetékrendszer hősokk-kezelését is - tették hozzá.
Felhívták a figyelmet arra, hogy az eljárás végéig a betegeknek a tisztálkodásnál kerülniük kell a vízpermetet, azaz a porlasztott vizet és a zuhanyozást, helyette a felfogott vizet kell használniuk. "A csapvíz ivásra, főzésre a fertőtlenítéstől függetlenül a továbbiakban is alkalmas" - közölte az egyetem.
A légiós baktériumot egy rutinellenőrzés során mutatták ki a klinika vezetékrendszerben keringő vízből.
Decsi Tamás, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának főigazgatója a múlt héten az MTI-nek azt mondta: azonnal biztonsági óvintézkedéseket léptettek életbe, így bizonyos időközönként forró vizet keringtetnek a vízvezetékrendszerben, a betegeknek és a dolgozóknak pedig palackos vizet osztanak. A rendszer átmosásakor korlátozzák a fürdést és a csapok használatát is.
A főigazgató kitért arra, hogy a problémáról értesítették a népegészségügyi hatóságot is, amely kedden vett mintát a rendszer több mint húsz különböző pontjáról.
Decsi Tamás azt mondta, szándékosan túlzott óvatossággal kezelik a kialakult helyzetet, mert szeretnék a nullára szorítani annak az esélyét, hogy bárki is megbetegedjen.
A légiós betegség heveny légúti megbetegedés, amelyet a rosszul fertőtlenített vízvezetékrendszerben, zuhanyozókban, klímaberendezésekben elszaporodó legionella baktériumtörzs vált ki. 1976-ban, az amerikai veterán légiósok egyik találkozóján mintegy 30 idős ember halálát okozta - ekkor fedezték fel, s erről az esetről kapta a nevét is.