A klímaváltozás várhatóan nagy befolyással lesz az egészséget meghatározó tényezőkre.
Az elmúlt 100 évben a levegő átlagos hőmérséklete 0.75 °C-kal növekedett. Az utóbbi 25 évben pedig a globális felmelegedés üteme felgyorsult, így évtizedenként elemzések szerint 0.18 °C –kal növekszik a levegő átlagos hőmérséklete. A levegő hőmérséklete csak egyik tényezője a klímaváltozásnak, azonban markánsan mutatja a változás ütemét.
A klímaváltozás várhatóan nagy befolyással lesz az egészséget meghatározó szociális- és környezeti tényezőkre, úgymint a tiszta levegő, biztonságos, tiszta ivóvíz, elégséges táplálék és biztonságos lakhely aspektusaira. A szakmai feladatok megoldására a Semmelweis Egyetem vezetésével három felsőoktatási intézmény és egy MTA kutatócsoport közös konzorciumot hozott létre: BioKlíma Konzorcium néven.
A Konzorcium célja és feladata a klímaváltozás hatásvizsgálata az emberi egészségre és a bioszféra elemeire vonatkozóan humán egészségügyi, állategészségügyi és környezetbiztonsági aspektusból. Célunk továbbá, hogy a támogatott kutatási fejlesztési projektek lehetőséget teremtsenek a kutatójelöltek és a fiatal kutatók számára, nemzetközi kutatási programokban történő részvételre - tudatta közleményében az egyetem.
A Konzorciumi működés lényege, hogy a szakmai kérdéseket egyszerre egy időben több oldalról vizsgáljuk és a feltárt eredményeket, a konzorcium különböző szakmai területei a további kutatási munkában azonnal hasznosítani tudják. Munkamegosztás és részletek itt