• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Megalakult a Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium

Regionális hírek 2022.07.29 Forrás: Semmelweis Egyetem
Megalakult a Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium

A projektben új kardiovaszkuláris egészségfejlesztési- és betegségmegelőzési programokat is kidolgoznak majd.

A Semmelweis Egyetem vezetésével megalakult a Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium, amelynek célja, hogy az öregedéssel összefüggő kardiovaszkuláris betegségek hátterében álló kórélettani mechanizmusokat kutatva, annak eredményeire építve új, innovatív prevenciós, diagnosztikai és terápiás eljárásokat fejlesszen. Az öttagú konzorcium – melynek tagjai még a Szegedi Tudományegyetem, a 3DHISTECH Fejlesztő Kft., a Neumann Medical Kft., valamint a PHARMAHUNGARY 2000 Kft. – összesen 5 670 176 720Ft összegű vissza nem térítendő, európai uniós támogatásban részesült. Az NKL Projekt szakmai vezetője dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora - tudatta az intézmény közleményben. 

A kiemelt társadalmi célú Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium Projekt (NKL Projekt) 2022. március 1. és 2026. február 28. között a Széchenyi Terv Plusz program keretein belül valósul meg, RRF-2.3.1-21-2022-00003 projekt azonosítószámmal. Az öt tagból álló konzorciumi együttműködés a tagok kutatás-fejlesztési szellemi és fizikai erőforrásainak összehangolásával azon dolgozik, hogy az öregedéssel összefüggő kardiovaszkuláris betegségek kialakulásában szerepet játszó kórélettani mechanizmusok forradalmian új szemléletét kutassa és annak eredményeire építve új, innovatív prevenciós, diagnosztikai és terápiás eljárásokat fejlesszen ki.

A NKL Projekt három kutatási pillérre épül, amelyek mindegyike alapvetően járul hozzá ahhoz, hogy csökkentse a szív és érrendszeri megbetegedések számát, ezzel együtt ne csak a lakosság születéskor várható élettartama, hanem az egészségben eltöltött életévek száma is növekedjen. A projektben új kardiovaszkuláris egészségfejlesztési- és betegségmegelőzési programokat is kidolgoznak majd.  

Az NKL Projekt „klinikai-epidemiológiai” pillérének célja feltérképezni a COVID-19 fertőzés potenciális közép- és hosszútávú kardiovaszkuláris hatásait, multimodális klinikai- és részletes utánkövetéses eljárással. A pillér részeként a konzorciumi tagok szeretnék lezárni a BUDAPEST Upgrade CRT nemzetközi klinikai vizsgálatot, aminek eredményei alapján új szakmai irányelvek kidolgozására is sor kerül.

Az „innovatív gyógyszer-biotechnológiai fejlesztési” pillér keretében többek között meglévő gyógyszerek újrapozícionálását végzi majd a konzorcium.

Az „orvostechnikai és diagnosztikai eszközök, adatbázisok fejlesztése” pillér célja új eszközök és – a hozzá kapcsolódó szoftverrel – a biológiai kor meghatározására alkalmas laboratóriumi teszt létrehozása.

Az NKL Projektről bővebb információ itt olvasható.

Legolvasottabb cikkeink