A betegek a lehető legrövidebb távolságon belül és idő alatt részesüljenek ellátásban.
Az eredetileg tervezett 688,3 milliós projektet 454,5 millió forinttal egészítette ki a kabinet, így 1,1 milliárd forintot meghaladó összegből épülhet az új sürgősségi betegellátó centrum a nyíregyházi Jósa András Kórházban. A projekt keretében az ország legrégebbi, 1982-ben alapított Sürgősségi Betegellátó Centruma újul meg a Tömbkórház Projekthez szorosan kapcsolódva, azzal párhuzamosan.
Az 1647/2014.(XI.14).Kormány határozat összesen bruttó 454.592.771 Ft többletforrást biztosít a sürgősségi fejlesztés megvalósításához, így az összköltség eléri az 1 milliárd forintot. Az összeg 90% Európai Uniós finanszírozást és 10% önrészt tartalmaz. A forrás ettől a naptól felhasználható a kivitelező leszerződéséhez; ezzel az ismert akadályok elhárultak a projekt megvalósítása elől - jelentették be a témáról tartott mai tájékoztatón. Az 1473 négyzetméteres központ építését kora tavasszal kezdik meg és a tervek szerint modern orvosi eszközökkel felszerelve, 2015. október 31-én adják majd át.
Az évi több mint 37 ezer beteg ellátásával a Jósa András Oktatókórház Sürgősségi Betegellátó Centruma nemcsak az egyik legforgalmasabb, hanem a legrégebbi és a legnagyobb hagyományokkal rendelkező Sürgősségi Osztálya is. A projekt megvalósításával mintegy 600 ezer lakos sürgősségi ellátásának színvonala javulhat jelentős mértékben.
Az új sürgősségi központ felépülésével a jelenlegi sürgősségi ellátás szétaprózottsága megszűnik, koncentráltabban lehet a betegeket ellátni, és a diagnózishoz szükséges vizsgálatokat elvégezni. Minden szakmai területen megteremtődik annak a lehetősége, hogy a betegek egy épületegységben, a lehető legrövidebb távolságon belül (max. 100 m) és idő alatt részesüljenek ellátásban - hangzott el a tájékotatón.
A jelenleg 4 épületben és 5 helyszínen, nem optimális kubaturális körülmények között elhelyezkedő sürgősségi ellátási funkciók egy épületben kerülnek elhelyezésre, az elavult pavilonrendszert felváltó egykapus beléptető rendszer pedig hatékonyabb betegirányítást biztosít.
3 fedett és 5 aszfaltozott mentőbeálló alakítanak ki és katasztrófa helyzetekben használható, helikopterek fogadására is alkalmas heliportot építenek.
A projekt keretében megvalósítandó informatikai fejlesztés célja a már meglévő, HEFOP 4.4. pályázattal megvalósított beruházás továbbfejlesztése, a telemedicina alkalmazások lehetőségének kibővítése. Ugyancsak fontos az intézmény informatikai rendszerének fejlesztése – cél többek között a széles szakmai partneri együttműködések megteremtése és fenntartása. A tervezett – a meglévő rendszerrel 100%-ban kompatibilis – informatikai rendszer segítségével biztosítanak majd folyamatos kapcsolattartást és összeköttetést az osztályok, a családorvosok és a külső partnerek között.
A projekt a remények szerint a túlterhelt orvosok és szakdolgozók számára kulturált munkakörülményeket, modern orvosi és informatikai eszközöket biztosít majd.