• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Méltó helyre kerültek Róth Miksa ódon üvegablakai

Regionális hírek 2019.09.30 Forrás: Debreceni Egyetem
Méltó helyre kerültek Róth Miksa ódon üvegablakai

Nincs szimbolikusabb annál, hogy egy koszos alagsorban megtalálnak egy ablakot, restaurálják, és felrakják a fénybe.

Újraavatták Róth Miksa 1920-as évekből származó szecessziós üvegablakait a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában. A híres üvegfestő alkotásai ezentúl a régi sebészeti klinikán található Reumatológiai Tanszék folyosóját díszítik - adta hírül az egyetem portálja.

Az Orvosi Rehabilitáció és Fizikális Medicina Klinika, valamint az Általános Orvostudományi Kar Reumatológiai Tanszéke működik most abban az épületben, amelynek alagsorában évtizedekig rejtve voltak Róth Miksa díszes üvegablakai. A legnevesebb magyar üvegfestő alkotásai eredetileg az egykori belgyógyászati és sebészeti klinika ravatalozójának díszei voltak.

Szekanecz Zoltán, a Reumatológiai Tanszék vezetője kezdeményezte az ablakok áthelyezését az épület földszinti folyosójára, ahol a betegek és a látogatók is gyönyörködhetnek bennük.

-  Két éve hoztuk fel az ablakokat a pinceszintről, idén nyáron készült el a restaurálás, valamint a díszkivilágítás. Felvettük a kapcsolatot a Róth Miksa Emlékház igazgatójával, Fényi Tiborral, hogy nézze meg tényleg valódiak-e az ablakok. Elindult egy kis nyomozómunka és lehetséges, hogy a klinikatelepen csak itt vannak ilyen ablakok, bár ez még változhat – idézte fel Szekanecz Zoltán az újraavató ünnepségen.

Mátyus László, az orvoskar dékánja szerint azzal, hogy az ablakok méltó helyre kerültek, a Debreceni Egyetem folyatja azt a hagyományt, ami az elmúlt száz évben jellemezte. - Az egyetem mindent elkövetve, hogy megőrizze és megújítsa az értékeit, féltő gonddal vigyázza azokat, legyenek akár szellemi, erkölcsi értékek, épület vagy éppen üvegablakban megtestesült érték – hangsúlyozta a dékán.

Berényi Ervin, a Klinikai Központ elnöke úgy fogalmazott: aki nem becsüli a gyökereit, az a jelent sem tudja megélni, és jövője sem lesz. - Nincs szimbolikusabb annál, hogy egy koszos alagsorban megtalálnak egy ablakot, kimentik onnan, restaurálják, és felrakják a fénybe – fogalmazott Berényi Ervin.

A rendezvényen Fényi Tibor, a Róth Miksa Emlékház igazgatója ezüst emlékérmet adományozott Szekanecz Zoltán professzornak Róth Miksa művészeti hagyatékának valóságos feltárásáért és megóvásáért.