• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mi állhat a sejtkárosodások hátterében?

Regionális hírek Forrás: Szegedi Tudományegyetem

Szegedi kutatók olyan alapvető mechanizmusokat térképeznek fel, amelyek a neurodegeneráció hátterében állhatnak.


Az idegrendszeri, gyulladásos és izomszövet károsodással kapcsolatos egyes betegségeknél a sejtkárosodás kialakulását vizsgálják többféle megközelítéssel a Szegedi Tudományegyetem és az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont egy európai uniós támogatású projektnek köszönhetően. Az SZTE három karáról (ÁOK, GYTK, TTIK) 16 kutatócsoport, míg az SZBK két intézetéből három kutatócsoport vesz részt a programban.

Napjaink leggyakoribb népegészségügyi problémái a neurodegeneratív betegségek, a gyulladásos gasztrointesztinális és kardiovaszkuláris kórképek, amelyek hátterében álló pathomechanizmus nem teljesen ismert. A terápiás paletta hiányos, a rendelkezésre álló szerek sokszor csak a betegségek tüneteinek enyhítésére alkalmasak. A patológiás mechanizmusok jobb megismerése elengedhetetlen a terápiás megoldások kifejlesztéséhez és megfelelő alkalmazásához. A kutatók ezért vizsgálják a különböző körülmények között előforduló sejtkárosodás kialakulását.

- A neurodegeneráció létrejötte a különböző betegségeknél eltérő lehet, de egyes aspektusai átfednek. Célunk olyan alapvető mechanizmusok feltérképezése, amelyek a neurodegeneráció mint általános jelenség hátterében állhatnak. Célunk továbbá a triptofán metabolizmus – különösen a kinurenin anyagcsere- neurodegeneratív, gyulladásos és kardiológiai folyamatokban történő vizsgálata az esetleges terápiás hasznosíthatóság végett, az új molekulák szintézise – mondta a projekt szakmai vezetője, prof. dr. Vécsei László.

A projektbe a Szegedi Tudományegyetem és az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont azon csoportjai integrálódnak, amelyek az idegrendszeri, gyulladásos és izomszövet károsodással kapcsolatos kórképek pathomechanizmusát többféle megközelítéssel vizsgálják. Kihasználva a szegedi kollaborációs lehetőségeket – egyben a csoportok fizikai közelségét – a közös munka során egyfajta hálózatot alkotnak az egyes műhelyek.

- Programunk célja, hogy a felsorolt csoportok kutatási kapacitását a neurodegeneratív, gyulladásos és kardiológiai kórképek vonatkozásában integrálja, és a külön-külön is kiemelkedő teljesítményt nyújtó kutatóhelyek nemzetközi szinten is kiválónak minősülő műhelyt, „kiválósági közpntot" hozzunk létre – tette hozzá Vécsei László professzor.