Az első európai–amerikai migrációs egészségplatform alakult meg csütörtökön a baranyai megyeszékhelyen.
Neves nemzetközi orvosok, kutatók ezentúl rendszeresen kicserélik a témakörben gondolataikat. A fő szervező egyesület elnökét, Kia Goolesorkhit a bama.hu kérdezte a részletekről.
– Milyen egészségügyi problémákat hozhat a migráció?
– Például pszichés betegségeket, mert nem kis tortúra a szülőföldről egy biztonságos európai helyre eljutni. Ám lehetnek olyan gondok is, hogy a tiltott utakon ide jutók nem mentek keresztül semmiféle szűrésen, és különféle fertőző betegségekkel is érkezhetnek... Ez a most születő szakmai közösség egyébként elsősorban lelki, egészségügyi illetve mentálhigiénés gondokkal foglalkozik. A továbbiakban jólléti össztársadalmi kérdéseket fogunk tárgyalni, és az egész világra kiható döntések születhetnek, például a szűrési, oktatási, gondozási, pénzügyi rendszer ügyeiről. Ilyen közös munka és gondolkodás ezen a platformon most jön létre először a két kontinens szakemberei között.
– Miért pont Amerika?
– Éltem néhány évet az Egyesült Államokban, és a magyar–amerikai diaszpóraközösség képviselője vagyok. Kint több szektorban is igen sikeresek a magyarok, például a Global Cleveland elnöke is itt lesz, aki a migráció pozitív példáival érkezik. De nem csak magyarok jönnek. Szakembereink véleménye szerint az Egyesült Államok közel 40 évvel előttünk jár sok területen, miután nekik a latin-amerikai, mexikói bevándorlók révén évtizedek óta sokrétű tapasztalataik vannak, főleg a tömeges bevándorlás témában.