• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

MR-szimulátor segíti a diagnosztikus vizsgálatot

Regionális hírek MA 06:05 Forrás: univpecs.com -Weborvos
MR-szimulátor segíti a diagnosztikus vizsgálatot

Hazánkban ezzel az egyedülálló készülékkel  készülhetnek fel a vizsgálatokra Pécsen a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinikájának betegei.

Magyarországon elsőként MR-szimulátor áll a beteg gyermekek rendelkezésére, hogy a tervezett diagnosztikus vizsgálatok előtt játékos körülmények között ismerkedhessenek meg a készülékkel. Ennek következtében a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinikán kezelt gyermekek altatás nélkül is nyugodtan, várhatóan mozdulatlanul fekszenek a vizsgálat során. A szimulátort május 7-én adták át a Tölösi Péter Alapítvány Rehabilitációs Központban Pécsen, írja az univpecs.com. 

Hazánkban egyedülálló készülékkel, egy MR-szimulátorral készülhetnek fel a tervezett vizsgálatokra Pécsen a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinikájának betegei. A szimulátor méretében szinte teljesen azonos a valódi készülékkel, valamint a fény- és hanghatásokat is hűen szimulálja, így a diagnosztikus vizsgálatra készülő gyermekek játékos körülmények között ismerkedhetnek az eszközzel.

„A gyermekonkológiában az egyik legfontosabb diagnosztikai eszköz az MR, ami ionizáló sugárzás nélkül ad nagyon részletes, pontos képet a daganatokról” – emelte ki Dr. Vojcek Ágnes, a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinika onkohaematológiai osztályvezető-helyettes orvosa.

 „Egy beteg gyermek a diagnózistól az utánkövetés végéig általában 10-15, de akár 25-30 MR-vizsgálaton is részt vehet. Egyáltalán nem mindegy, hogy ezt a gyermek altatásban, általában szorongással tölti, vagy tudja, mi vár rá.” 

Dr. Ottóffy Gábor, a Klinika onkohaematológiai osztályvezetője elmondta, feltűnően sok volt az altatásos MR-vizsgálat. „Az altatás miatt hosszabb ideig tart a képalkotás, és sokan várnak a vizsgálatra – ezt lenne jó gyorsítani. Nyugat-európai mintára felvetődött bennünk egy MR-szimulátornak az ötlete, hogy ezzel csökkentsük a gyermekek félelmét, és gyorsítsuk a vizsgálatokat.” Külföldi tapasztalatok alapján a jól felkészített gyermekek esetében  60%-al is csökkenthető az altatások száma. 

Ebben segít a most átadott MR-szimulátor, amit prototípusként egy kővágószőlősi gépgyártó készített el alig pár hónap leforgása alatt.

A gyermekek a pszichológus segítségével nem csak megismerhetik az eszközt, hanem önnyugtató relaxációs technikákat is elsajátítanak a Tölösi Péter Alapítvány Rehabilitációs Központban, ezeket majd a mintegy 30-40 perces diagnosztikai eljárás alatt alkalmazhatják. 

A Tölösi Péter Alapítvány több mint 35 éve dolgozik együtt a PTE Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikájával azért, hogy a leukémiás, daganatos betegséggel kezelt és az utógondozott gyermekek gyógyítási körülményeit fejlessze, rehabilitációjukat támogassa. Prof. Dr. Decsi Tamás, a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója hangsúlyozta: „Az alapítvány képes arra, hogy teljesen más területen megalkosson valamit, mint a hagyományos orvoslásban eddig ismert módszerek. Nekik köszönhetően egy olyan eszközt használhatunk a gyermekonkológiában, ami nagyon fontos kiegészítő eleme a betegellátásnak, és amit eddig csak a leggazdagabb külföldi klinikák engedhettek meg maguknak. Most mi is használhatjuk a vizsgálatok segítésére ezt a különleges szimulátort.” 

A szimulátor további előnye, hogy nem csupán az MR-vizsgálatokra, hanem a gyermekonkológiában szintén gyakran használt sugárterápiás kezelésre is felkészíthetők vele a gyermekek.

Fotó: univpecs.com - Müller Andrea, pecsma.hu