• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Napi kihívást jelent a diabéteszes óvodás

Regionális hírek Forrás: Weborvos

Az ELTE is a Belevalók Program mellé állt, a diabétesz oktatást beemelik az egészségtan tantárgy tematikájába.

Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány eddig gyakorló óvónőket oktatott, de most az ELTE is csatlakozott a „Belevalók" programhoz. Az Alapítvány szakemberei csaknem kétszáz leendő és gyakorló pedagógusnak tartottak oktatást a cukorbeteg gyermekek ellátásáról - tudatta a civil szervezet közleményben.

Magyarországon mintegy 5000, 18 év alatti cukorbeteg gyermek él, 98 százalékuk egész életében inzulinadásra szorul. A napi többszöri vércukormérés, inzulin beadás, szénhidrátszegény diéta betartása komoly feladat elé állítja őket és családjaikat. A környezetet fel kell készíteni ennek elfogadására, és a betegséghez kapcsolódó teendőkre.

A „Belevalók" programot azért indította az Egy Csepp Figyelem Alapítvány, hogy felvegyék a cukorbeteg gyerekeket az óvodákba. A programban eddig több száz pedagógust oktattak már országszerte. Az ELTE Tanító- és Óvóképző Kara (TÓK) az első felsőoktatási intézmény, amely a program mellé állt: szakmai napot rendeztek és a tervek szerint a diabétesz oktatást beemelik az egészségtan tantárgy tematikájába.

A „Belevalók" programot szabadon választható kurzusként vehették fel hallgatók. A résztvevők nem csak diabetológiai és dietetikai előadásokat hallgathattak meg, de a gyakorlatban is kipróbálhatták a vércukormérést, és megnézhették élőben az inzulin injekciót, az inzulinpumpát, miközben számos információt szerezhettek a cukorbeteg gyerekek mindennapjairól.

„A már végzett szakemberek számára napi kihívást jelent a diabéteszes gyermekek segítése, a vércukormérés és az inzulin beadása. Fontos ismeret számukra a betegség lefolyása, egyensúlyban tartása, a diéta lényege. Jártasságot kell szerezniük a kritikus állapotok felismerésében és a teendőkben. Mindehhez nagyszerű segítség az Egy Csepp Figyelem Alapítvány által szervezett »Belevalók« program" – mondta Darvay Sarolta, az ELTE TÓK tanszékvezető főiskolai docense.

Az alapítványhoz az elmúlt években sok visszajelzés érkezett a cukorbeteg gyerekek óvodai elhelyezésének nehézségeiről. Vannak olyan intézmények, amelyek elutasítják a cukorbeteg gyerekeket és vannak olyan települések is, ahol külön erre kijelölt intézményben helyezik el őket. Ezen a helyzeten szeretne változtatni az Egy Csepp Figyelem Alapítvány, most már az ELTÉ-vel közösen.

Az alapítvány egy, az ezeket a témákat érintő oktatóanyaga elérhető az alapítvány honlapján!