• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Négymilliárd forint a pécsi egyetemnek

Regionális hírek Forrás: MTI

Tartozásai finanszírozására négymilliárd forintos kormányzati támogatást kap a Pécsi Tudományegyetem.

Mindezt Hoppál Péter (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselő jelentette be csütörtökön sajtótájékoztatón, Pécsen.

Hoppál Péter azt mondta, a szerdai kormányülésen hozott döntés után a vissza nem térítendő, a fennálló tartozások finanszírozására fordítható támogatást napokon belül átutalják a pécsi egyetemnek.

Mint hozzátette, a fővároson kívüli egyetemek közül a pécsi kapta a hasonló támogatások körében a legnagyobb mértékűt. Ez a képviselő közlése szerint egyrészt a baranyai megyeszékhely képviselői által folytatott lobbinak köszönhető, és a Pécsi Tudományegyetemen évek óta zajló konszolidációs program elismeréseként fogható fel.

Csizi Péter, a város fideszes alpolgármestere, országgyűlési képviselő azt mondta: a kormány a döntésével az egyetem régóta fennálló, örökölt terheiből vesz le egy jelentős részt. Hozzátette, hogy a pénzből az egyetem a lejárt szállítói tartozásainak a jó részét ki tudja fizetni, így harminchárom, jogos követelésére váró pécsi és baranyai vállalkozás számára történik meg a kifizetés. Bódis József, a PTE rektora úgy fogalmazott: a segítséggel az egyetemen elindított konszolidációs program realitássá válhat. Emlékeztetett arra, hogy egy törvényi szabályozás eredményeként 2004 óta kincstári biztos van az egyetemnél, ám a hiány az azóta eltelt hét esztendő alatt is nőtt.

A hiány okaival kapcsolatban megjegyezte: azok részben korábban megígért, de elmaradt kormányzati támogatásokból keletkeztek; a szívcentrum berendezéseire például kamatterhekkel együtt kétmilliárd forintot kellett költeniük. Az egykori Honvéd Kórház és a klinikum integrációja szintén kétmilliárd forintba került, ugyanúgy, ahogy a megyei kórházzal való összeolvadás. A sajtó rendelkezésére bocsátott egyetemi háttéranyagban az áll, hogy az intézmény állami szerepvállalás, beavatkozás, konszolidáció nélkül nem tudta volna csökkenteni adósságállományát. Ezért a gazdasági vezetés számos feltáró munkát végzett, ezek eredményeit pedig eljuttatta az irányító, finanszírozó minisztériumoknak.

A PTE jelenleg több mint 9 milliárd forinttal tartozik szállítóknak, ebből 5,5 milliárd forint lejárt tartozás. A 60 napon túl lejárt állomány 2,6 milliárd forintot, a 180 napon túli tartozás pedig több mint félmilliárd forintot tesz ki. Az intézmény ez év decemberében már csaknem egymilliárd forint összegű szabad felhasználású keretet kapott a kormányzattól, azt szállítók kifizetésére fordította.