• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem lesz jelentős leépítés a szegedi egyetemen

Regionális hírek Forrás: MTI

Az SZTE-n elindult egy konszolidációs folyamat, amellyel komoly megtakarításokat értek el.

Fontos konszolidációs lépések történnek a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE), a felsőoktatási intézmény azonban nem tervez jelentős létszámleépítést - jelentette be Szabó Gábor rektor pénteken a Tisza-parti városban. A professzor az egyetem zártkörű dolgozói értekezletét követő sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az SZTE-n tavaly ősszel, a zárolások és a költségvetési elvonások előtt, elindult egy konszolidációs folyamat, amellyel komoly megtakarításokat sikerült elérni.

Az intézmény a dologi kiadásait éves szinten 1,2 milliárd forinttal csökkentette, a bérmegtakarítás nagysága mintegy 700 millió forint, és a klinikai központ kiadásait is sikerült 1,8 milliárd forinttal mérsékelni. Az egyetem alkalmazotti létszáma mintegy kétszázzal csökkent, úgy, hogy a távozó munkatársak helyére - kevés kivétellel - nem vettek fel új dolgozót - közölte a rektor.

Az eddig napvilágot látott hivatalos tájékoztatások szerint idén az SZTE állami támogatása mintegy negyedével, 4,25 milliárd forinttal lesz alacsonyabb az előző évinél. Szabó Gábor azonban bízik abban, hogy a kiemelt és a kutatóegyetemek számára elkülönített tízmilliárd forintos keretből az intézmény mintegy kétmilliárd forintnyi többletforráshoz jut.

Az egyetem gazdálkodásának nagyon fegyelmezettnek kell lennie ahhoz, hogy ne jelentkezzenek akut problémák, ugyanakkor létezik reálisan működő megoldás, számos részlet azonban bizonytalan - hangsúlyozta az akadémikus.

A professzor szerint fontos kérdés például, hogy a kormányzat által a felsőoktatásnak - többek között az adósságok kiváltására, az önerő biztosítására, a PPP-megállapodások lezárására - ígért többletforrás, illetve a "segélyalap" mekkora hányada lesz "pántlikázott" pénz, és mekkora része szabadon felhasználható keret. A rektor elmondta, elképzelhető, hogy az SZTE költségvetésének nagysága az idén - a sikeres pályázatoknak köszönhetően - 2012-höz képest még növekedni is fog, a fejlesztési forrásokból azonban nem lehet bért vagy villanyszámlát fizetni.