A daganatok viselkedésének megértésére alapozott, egyénre szabott terápiát kutatnak.
A daganatok viselkedésének molekuláris szintű megértésére alapozott, egyénre szabott terápia lényeges előrelépést jelenthet a fejlett világ országaiban, így hazánkban is az igen súlyos népegészségügyi problémát jelentő daganatos betegségek hatékony kezelésében. Ehhez kíván hozzájárulni a „Molekuláris onkológia: Jelátviteli folyamatok célpontjainak azonosítása daganatterápiás eljárások kifejlesztése" című projekt, amelynek nyitórendezvényét ma délután tartják a DE OEC Tudományos Konferencia Központban.
A projektben a kutatók vizsgálják a daganatsejtek működésének részletesebb molekuláris mechanizmusát. Ennek ismeretében lehetőség nyílik új célmolekulák azonosítására, majd olyan, egyedi hatásmechanizmussal rendelkező, új gyógyszermolekula-jelöltek kiválasztására, amelyekre várhatóan érzékenyek lesznek az eddigi terápiákra rezisztens daganatok. Különösen fontos ez a kutatás és eredményeinek hasznosítása az Észak-Alföldi régióban, amely sok országos daganat-statisztikai kimutatásban vezető helyet foglal el.
A projekt során létrejövő nemzetközi, interdiszciplináris kutatói team egységei egymással együttműködve, egymást segítve olyan tudásbázist hoznak létre, ami biztosítékot jelent a projekt céljainak a megvalósítására, és világszínvonalú kutatási potenciált testesítenek meg. A projektben részt vesznek a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma, valamint a Tudományegyetemi Karok kutatócsoportjai, együttműködve a Szegedi Biológiai Központ egy kutatócsoportjával, és nyolc ország 17 kutatóegyetemén dolgozó munkacsoport jelezte együttműködési szándékát.
A partnerek a sejt- és molekuláris biológia, a biofizika, a farmakológia, a gyógyszerészet, az analitikai kémia és a klinikai kutatások területén tevékenykednek. A projekt elsősorban alapkutatási tevékenységeket foglal magában, de egyúttal megjeleníti az e kutatásokban rejlő gyakorlati hasznosítási lehetőségeket is, melyek megvalósítását a projektet támogató ipari partnerek részvétele segíti.
A kutatásban részt vevő laboratóriumok nagy műszerezettséget és speciális szakértelmet igénylő technológiákat kívánnak alkalmazni, amihez a projekt előrehaladásával párhuzamosan a szolgáltató laboratóriumokat is fejlesztik, így például tervezik egy Sejtanalitika Szolgáltató Laboratórium fejlesztését a daganatbiológiai kutatások igényeinek megfelelően.
A 885 480 721 Ft európai uniós támogatásban részesülő projektben 55 senior és 60 fiatal kutató, valamint 24 asszisztens vesz részt, akik közül 33 új alkalmazottként dolgozik a programban.