• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nyílik az első magyarországi NIPT-laboratórium

Regionális hírek Forrás: Weborvos

A fejlesztő és az egyetem együttműködése nyomán közfinanszírozottá válhat a PrenaTest vizsgálat.

Mérföldkőhöz érkezett az Európában elsőként bevezetett, és jelenleg magánfinanszírozás keretében Magyarországon is elérhető non-invazív genetikai szűrővizsgálat. A német PrenaTest technológiáját a fejlesztő átadta a Semmelweis Egyetemnek,  így az egyetemen létrejöhet az első hazai NIPT-laboratórium. Az anyai vérvétellel történő magzati vizsgálat teljes körű magyarországi elvégzésével pedig teljesül az a feltétel, amely lehetővé teszi a PrenaTest közfinanszírozásba emelésének mérlegelését is - tudatták közleményükben a felek.

Az anyai vérben keringő magzati DNS-ek vizsgálatának lehetősége új korszakot nyitott a magzati diagnosztikában. A 2012-ben bevezetett módszer Európában elsőként a PrenaTest formájában jelent meg, Németország és Svájc mellett pedig Magyarországon is az elsők között vált elérhetővé a várandósok számára. Az egyszerű anyai vérvétellel történő vizsgálat az amniocentézist alkalmazó és vetélési kockázattal járó vizsgálattal szemben a magzatra teljes mértékben veszélytelen, a hagyományos szűrőmódszerekhez képest pedig sokkal pontosabban, 99%-os hatékonysággal mutatja ki a leggyakoribb genetikai rendellenességeket, köztük a Down-szindrómát - írták.

„A Lifecodexx és a Semmelweis Egyetem szoros szakmai együttműködésének köszönhetően a PrenaTest technológiája a Semmelweis Egyetem Genomika Medicina és Ritka Betegségek Intézete számára átadásra kerül. A PrenaTest ezzel az egyetlen olyan non- invazív prenatális vizsgálat, amely Magyarországon kerül majd elvégzésre" – mondta Prof. Dr. Molnár Mária Judit, a Semmelweis Egyetem Genomika Medicina és Ritka Betegségek Intézetének vezetője.

„A non-invazív vizsgálat alkalmazásának 5 éves tapasztalata igazolta a módszerrel kapcsolatos szakmai várakozásokat, jó hatékonysággal azonosítja a számbeli kromoszóma-rendellenességeket, jelentősen csökkentve az elvégzendő invazív vizsgálatok számát és kiválóan kiegészíti az alapos, magas színvonalú ultrahangvizsgálatot, amivel egyéb fejlődési rendellenességeket is kiszűrhetünk" – osztotta meg Dr. Elekes Tibor, a PrenaTest Program klinikai genetikusa.

A Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézete (GRI) a legmodernebb technológiák segítségével diagnosztizálja azokat a betegségeket, melyek kialakulásában az egyes gének rendellenességei szerepet játszanak, illetve a humán genom bizonyos variációi ismeretében becsli a gyakori, komplex betegségek kialakulásának valószínűségét. A régióban egyedülállóan rendelkezik a teljes emberi génállomány szekvenálására alkalmas újgenerációs szekvenáló berendezéssel.

A diagnosztikán túl az egyes betegségek gyógyításában alkalmazza a biotechnológia által nyújtott új terápiás lehetőségeket és genetikai tanácsadása segíti az egyes genetikai leletek értelmezését, a családtervezést, bizonyos betegségek és gyógyszer mellékhatások megelőzését. A genetikai betegségek megelőzése fontos népegészségügyi cél, ezért örömmel vállalta a GRI a nem invazív prenatális teszt technológiájának bevezetését - áll a közleményben.