Elektrofiziológiai laboratóriummal bővült a szolnoki megyei kórház kardiológiai centruma.
Elkészült a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Hetényi Géza Kórház kardiológiai centrumának elektrofiziológiai laboratóriuma, amely tovább javítja az intézményhez tartozó 440 ezer ember ellátásának színvonalát - közölte Herczeg Béla főorvos kedden az MTI-vel. A szakember a laboratórium jelentőségét és tevékenységét érzékeltetve elmondta: a szívritmuszavarok bizonyos formáiban lehetőség van arra, hogy katéteres úton megszüntessék.
E beavatkozás során tizedmilliméteres pontossággal meghatározzák a ritmuszavar gócát, majd egy speciális, leggyakrabban az ágyéki vénán keresztül feljuttatott, kívülről rádiófrekvenciás úton melegíthető katéterrel a gócot elégetik. Az égetés mindössze néhány milliméteres szívizomrészt érint, ezért nincs hatással a szív teljesítőképességére, viszont a ritmuszavar kialakulását okozó szívrész véglegesen roncsolódik.
A beavatkozáshoz speciális műszerekre, például 120 csatornás EKG-készülékre, katéterekre, képerősítőre van szükség. Ezen eszközök beszerzésének több tízmillió forintos költségét a Szerencsejáték Zrt. fedezi - tette hozzá Herczeg Béla.
A főorvos jelezte: a laboratórium megnyitása alkalmából február elsejére tudományos ülést szervez a Hetényi kórház és a Szolnok Szívügyünk Alapítvány. A tanácskozásra a hazai egyetemi szívgyógyászati centrumok és a Kardiológiai Szakmai Kollégium képviselői egyaránt jelezték részvételüket.