• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Pharmatom laboratóriumot adtak át Debrecenben

Regionális hírek Forrás: MTI

A gyógyszervizsgáló labor a gyógyszerek biztonságosságát célozza.

Magyarországon egyedülálló, de a világon is élvonalba tartozó gyógyszervizsgáló, úgynevezett pharmatom laboratóriumot adtak át csütörtökön Debrecenben, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Atommagkutató Intézetében (Atomki).

A pharmatom programot - amelynek elsődleges célja a gyógyszerek biztonságosságának fokozása - 250 millió forint európai uniós és hazai társfinanszírozással, ugyanennyi önrész hozzáadásával valósítja meg az Atomki, a Debreceni Egyetem, a Richter Gedeon Nyrt., a HUNIKO Kft., a Pharmapolis Debrecen Kft. és a Cívis Gyógyszertechnológiai Kft. részvételével létrejött projektcég, a Pharmatom Hungária Kft. - közölte Lampé Zsolt, a projektcég ügyvezetője.

Tájékoztatása szerint a program 2012 végéig tart, de a tapasztalatok alapján további együttműködést valósíthatnak meg, és azt újabb gyógyszerkipróbálásokra terjeszthetik ki.
Az eljárás lényegéről elmondta: az eddigiektől eltérően már a gyógyszerkipróbálások korai szakaszában ki tudják mutatni, hogy egy - a programban vizsgált - kardiológiai gyógyszer mellékhatásként okozhat-e életveszélyes szívritmuszavarokat.

A készítmény egy-egy molekuláját az Atomki pharmatom laboratóriumában radioizotóppal megjelölik, és azt a beteg kezelése során a debreceni klinikán PET-eljárással nyomon követik. Ezáltal az orvosok és a kutatók számára láthatóvá válik, hogy az adott gyógyszer hatóanyaga oda jut-e a szervezetben, ahová azt szánják, milyen utat tesz meg, milyen hatásokat vált ki.

Pálinkás József, az MTA elnöke "Magyarországon egyedülállónak, de a világon is élvonalba tartozónak" nevezte a debreceni laboratóriumot. Kiemelte: a programban közvetlenül hasznosulhat az a nukleáris fizikai tudásbázis, amely az Atomkiban rendelkezésre áll.

A gyógyítóháttérrel és az ipar szereplőivel való együttműködés eredményeként egyrészt felgyorsul a gyógyszerkipróbálások folyamata, másrészt az Atomkiban a berendezéssel folyó kutatások újabb fejlesztéseket indukálhatnak - fűzte hozzá az MTA elnöke.

A laboratórium átadása kapcsán a szakemberek az Innovatív gyógyszerfejlesztések Magyarországon címmel rendezett szimpóziumon tekintették át a helyi gyógyszeripari klaszter eddigi eredményeit.