A projekt eredményeképpen létrejött pilot vakcinafejlesztő és -gyártó laboratórium hazai viszonylatban egyedülálló.
A Debreceni Egyetem létrehozta a Pilot kutatólaboratóriumot, amely egyszerre alapoz a Debreceni Egyetem alkalmazott tudományokban felhalmozott tudományos tapasztalataira és az alapkutatási fejlesztésekben szerzett jelentős gyakorlati tudására, tudatta közleményében az intézmény.
A Debreceni Egyetem Pilot kutatólaboratórium ipari szereplőként két, egymástól elválasztott területen vírus- és baktériumalapú biológiai hatóanyagok steril gyártási technológiával történő előállítására alkalmas, és képes az egyetem tudásbázisára épülő kutatási és fejlesztési egységévé válni. A projekt központi eleme volt, hogy olyan tudományos központ alakuljon ki, ahol a vírusok és a baktériumok szaporítása és tárolása, két egymástól elválasztott II biológiai biztonsági szintnek megfelelő (BSL2) munkakörnyezetben folyhat.
A Debreceni Egyetem stratégiai céljai között régóta fontos szerepet kap az egészségipari ökoszisztéma kialakítása, az innováció támogatása és ezzel párhuzamban az ipari partnerekkel való szoros együttműködés, amelynek eredményességéről számos sikeres projekt tanúskodik. Jelen projekt is ezen stratégiai alapvetés mentén szerveződött, áll a közleményben.
A projekt eredményeképpen létrejött pilot vakcinafejlesztő és -gyártó laboratórium hazai viszonylatban egyedülálló. A projekt során olyan infrastruktúra és azt működtető kapacitás jött létre, ami a hazai humán vakcinafejlesztések szintugrását teszi lehetővé, hiszen egy kutató laboratóriumban működő vakcinajelölttől a forgalomba hozható vakcináig tartó út jelentős rövidülését eredményezi. Ezen a kiemelten fontos területen szerzett tudás nagymértékben hozzájárul a Debreceni Egyetem tudásbázisának és egészségipari ökoszisztémájának a további fejlődéséhez. Mindemellett ez a gyakorlati tudás a munkaerőpiacon értékes és versenyképes értékként is megjelenik majd - zárul a közlemény.