• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Plazmaferezis központ nyílt Miskolcon

Regionális hírek Forrás: Weborvos

Életmentő segítség a vérzékeny, immunhiányos, angioödémás betegeknek, baleseti, égési sérülteknek.

Júliustól megnyílt az első plazmaferezis központ Miskolcon, vagyis vérplazma adományaikkal most már a miskolciak is hozzájárulhatnak olyan gyógyszerek előállításához, amelyek életmentő segítséget nyújtanak a vérzékeny, immunhiányos, angioödémás betegeknek, de a baleseti, vagy égési sérülteknek is.

A miskolci létesítményt a világ egyik vezető plazmafeldolgozó vállalata, a CSL Plasma, a CSL csoport tagja hozta létre, amelynek ez az első központja Magyarországon. A vállalat azonban a CSL Behring Kft.-n keresztül évtizedek óta látja el vérplazmából készült gyógyszerekkel a magyar betegeket.

Prof. Dr. Kiss Csongor, tanszékvezető egyetemi tanár, a Szakmai Kollégium Transzfuziológia és hematológia tagozatának elnöke azokat a betegségeket mutatta be közelebbről, amelyeket vérplazmából kivont proteinekkel kezelnek. Vérplazma készítményekre szorulnak az angioödémás, a vérzékeny vagy immunhiányos betegek, de a baleseti, vagy égési sérültek számára is rendkívül fontosak a késízítmények. Kiss professzor megerősítette, hogy a plazmaadás jelentőségét azok a különféle szakterületeken praktizáló orvosok is pontosan látják, akik például immunhiányos, vérzékeny betegeket, vagy baleseti, esetleg égési sérülteket kezelnek, akik szintén sürgetően igénylik a vérplazmakészítményeket.

A rendezvény a betegek nézőpontját is megmutatta. Nagy István, a Magyarországi Angio-Ödémás Betegek Egyesületének elnöke, betegközösségük nevében erősítette meg a vérplazma és a donáció fontosságát. Bemutatta egy angioödémás beteg szenvedéssel teli életútját, mindennapi küzdelmeit. Ezzel a ritka, de súlyos öröklött betegséggel gyakran az arcon, a végtagokon, a belső szervek nyálkahártyáján keletkező duzzanatok is együtt járnak. Különösen veszélyesek ezek a duzzanatok a légúti területeken, fellépésük fulladásos halált is okozhat. Kiemelte, hogy egy hemofiliás beteg egy éves ellátásához közel 1200 plazma donációra van szükség. Ugyanúgy egy primer immunhiányos beteg kezeléséhez is 130 plazma donáció szükséges.

A plazmaadás szerencsére egészen egyszerű művelet: minden egészséges, 18-60 éves ember évente akár 33 alkalommal is adományozhat vérplazmát. Az egészségügyi előfeltételeket a központban minden donáció előtt elvégzett egészségügyi vizsgálattal ellenőrzik. A plazmaadás a donorok 1-1,5 óráját veszi igénybe és fáradozásaikért a CSL Plasma költségtérítést tud nyújtani.