Reform-menzával, Szakács Akadémiával, valamint roadshow-val ismerteti új közétkeztetési rendszerét a Debreceni Egyetem.
Számtalan kutatás bizonyítja, hogy nem mindegy mit és mennyit eszünk. Hatványozottan igaz ez a gyerekekre, akiknek mind a szellemi, mind a fizikai teljesítményüket befolyásolja napi étkezésük. Egy egészségesen táplálkozó óvodás vagy iskolás jobban tud koncentrálni a feladatokra, javul a kognitív képessége, pozitívan hat a viselkedésére és elkerülheti a helytelen étkezési szokások miatt kialakult betegségeket, például az elhízást, a cukorbetegséget - tudósított a bemutató rendezvényről az egyetem honlapja.
- A felmérések szerint a magyar menzák többségében nincs naponta friss zöldség és gyümölcs, magas az ételek sótartalma, magas a zsírtartalmuk, sok a hozzáadott cukor mennyisége, illetve nincs biztosítva a diétás étkeztetés – mondja Miháldy Kinga, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet dietetikusa.
A szakember szerint a szeptembertől életbe lépő új rendelet ezeken a problémákon segít, amely a közétkeztetőkre és az intézményekre is kiterjed. A szabályozás szerint többek között naponta biztosítani kell tejet, zöldséget-gyümölcsöt (legalább egyet nyersen) és gabonaalapú – főként teljes kiőrlésű – élelmiszert. A rendelet korlátozza az ételek sótartalmát, bölcsődésben tiltja, óvodától kezdve pedig heti egyszeri alkalomra csökkenti a bő zsiradékban sült ételeket.
- A Debreceni Egyetem szakmai tapasztalata és infrastruktúrája kiemelkedő a közétkeztetésben. Mind a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar élelmiszertudománnyal foglalkozó kutatói, mind az Általános és Orvostudományi Kar táplálkozástudomány területén elismert szakemberei és dietetikusai magas színvonalon foglalkoznak ezzel a tudományággal – hangsúlyozta a Debreceni Egyetem vezetésével indult projekt keddi nyitórendezvényén Stündl László docens, szakmai vezető-helyettes. Részletek az Unideb.hu-n