Küzdjünk kitartóan tudományos igazunkért, vállaljuk fel a szükséges konfliktusokat, és bízzunk a jövő nyújtotta igazságban.
A Semmelweis Nap a magyar egészségügy napja és egyben legnagyobb ünnepe – hangsúlyozta Dr. Valent Sándor orvosigazgató a Semmelwies Egyetem Semmelweis napi ünnepségsorozat első helyszínén, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltárban mondott ünnepi beszédében. Az Egészségügyi Finanszírozási és Minőségbiztosítási Igazgatóság vezetője úgy fogalmazott: nagyon sokat köszönhetünk Semmelweisnek, hiszen mindazt, amit felfedezett, a klinikai munkában alkalmazhatjuk. Semmelweis munkássága értékelhető úgy is, hogy azok az elvek, amelyeket a gyermekágyi láz megelőzése kapcsán megállapított, ma is hatást gyakorolnak például a kórházi fertőzések megelőzésére – mutatott rá. Emellett Semmelweis életműve arra is tanítja az orvosokat, hogy legyenek fogékonyak az orvostanhallgatók és a fiatal kollégák új, néha akár merésznek tűnő innovatív felvetéseire, és adjanak teret, lehetőséget az ehhez kapcsolódó konstruktív szakmai vitáknak - idézte az intézmény tudósítása.
A Semmelweis Ignác szülőházánál tartott megemlékezésen a Semmelweis Egyetem vezetése, dolgozói és hallgatói nevében koszorút helyezett el Dr. Tímár József általános és oktatási rektorhelyettes és Dr. Valent Sándor orvosigazgató. A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár nevében Dr. Varga Benedek főigazgató koszorúzott.
Az ünnepi programsorozat a Belső Klinikai Tömb udvarán, Semmelweis Ignác szobránál folytatódott, ahol Dr. Bánhidy Ferenc, a II. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatóhelyettese mondott beszédet, melyben felidézte Semmelweis életútját, munkásságát; „egy olyan géniuszét, ki saját kútfőből képes volt nagy szembeszélben kiállni és megküzdeni szakmai igazáért, nem önös érdekből, hanem a gyógyítás okán". Emlékeztetett arra, hogy Semmelweis idejében még nem álltak rendelkezésre tudományosan bizonyított tények arról, hogy léteznek olyan patogén mikróbák, gennykeltők, melyek okként szerepelhetnek a vérmérgezés, a sepsis létrejöttében és vezethetnek a szülő nők halálához. Ebben a hiányos szakmai miliőben kellett Semmelweisnek dolgoznia. Hitét, miszerint a gyermekágyi láz kóroka megismerhető és megelőzhető, folyamatos emberi és szakmai küzdelem mellett kellett megőriznie, statisztikákkal bizonyítania – emelte ki Dr. Bánhidy Ferenc.
Mint fogalmazott, Semmelweis munkásságának üzenete az, hogy küzdjünk kitartóan tudományos igazunkért, vállaljuk fel a szükséges konfliktusokat, és bízzunk a jövő nyújtotta igazságban.
Semmelweis Ignác szobránál az egyetem vezetése és dolgozói nevében Dr. Szász Károly kancellár, Dr. Molnár Mária Judit tudományos rektorhelyettes és Dr. Bánhidy Ferenc helyezett el koszorút. Józsefváros Önkormányzatának nevében Zentai Oszkár, az Emberi Erőforrás Bizottság elnöke, a Magyar Orvosi Kamara nevében Dr. Éger István elnök, a Semmelweis Egyetem Baráti Köre nevében Dr. Monos Emil professor emeritus és Dr. Rosivall László egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem hallgatói nevében Vámosi Péter, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke, míg az Instruktor Öntevékeny Csoport Egyesület nevében Palotay Lilla és Szak Sára vezetőségi tagok koszorúztak. (Fotó: Kovács Attila, Semmelweis Egyetem)
Ötödik éve Semmelweis médiadíj – nyertesek
A Semmelweis Egyetem Kopp Mária Média Díjat idén Mihalicz Csilla, a Nők Lapja munkatársa, a Kopp Mária Hírszerkesztői Díjat Kálló Izabella, az InfoRádió riportere nyerte el.
Mihalicz Csilla a Küzdeni és bízni című riportjában a II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikán folyó áldozatos munkát mutatja be. A Nők Lapjában 2014 augusztusában megjelent cikk azt járja körül, hogy a súlyosan beteg gyermekeket is kezelő intézmény mi mindent tesz meg azért, hogy a kis betegek ne kórházba, inkább játszóházba érezzék magukat, hogyan érik el a munkatársak, hogy szorongás helyett inkább reményt adjanak. Mihalicz Csilla cikke Marjai János fotóival együtt közös alkotás.
Az InfoRádió riportere, Kálló Izabella rendszeresen ad hírt az egyetem egészségügyi fejlesztéseiről, a tudományos élet újdonságairól. A Hírszerkesztői díjat a vesetranszplantációról illetve a gyermekstresszről szóló riportjaiért kapta. A veseátültetések kapcsán arról számol be, hogy az Eurotranszplant 76 sebészeti centruma közül lett az első a Semmelweis Egyetem Transzplantációs Klinikája tavaly. A gyermekeket érintő stresszről szóló összeállításában Major Melindától, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika gyermekpszichológustól gyakorlati tanácsokat kér, melyeket a szülőket a mindennapokban segíti az intő jelek észrevételében.
Az elismeréseket Dr. Szél Ágoston, rektor adta át a Semmelweis Napi ünnepségen. A médiadíjra kiírt pályázatra évről-évre egyre több pályamű érkezik, idén is több mint ötven anyagból választotta ki a győzteseket a Dr. Hermann Péter dékán vezette bíráló bizottság.
A díjjal az egészségügyet és az egészségtudományt érintő újságírás, hírközlés és tájékoztatás területén nyújtott kiemelkedő teljesítményt ismeri ez az egyetem, immár ötödik éve. A díjat 2012-ben Kopp Mária pszichológus professzorra emlékezve neveztek át. A névadás tisztelgés életműve és munkássága előtt, melynek szerves része volt a széles közvélemény tájékoztatása a médián keresztül.