• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Sikeres a debreceni SZEBB-program

Regionális hírek Forrás: Unideb.hu

Január óta a hajdú-bihari családorvosok több mint 80 százaléka kapcsolódott be a kezdeményezésbe.

Rekordszámban csatlakoztak a Hajdú-Bihar megyében dolgozó családorvosok a debreceni egyetem klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos kezdeményezéséhez.

A Debreceni Egyetem Gyógyszerfejlesztési Koordinációs Központja 2016 januárjában indította útnak országosan egyedülálló programját a klinikai vizsgálatok biztonságának és hatékonyságának növelésére "Szakemberek Betegeink Biztonságáért" (SZEBB) címmel. Azóta már kétszázat meghaladó hajdú-bihari családorvos, vagyis a doktorok több mint 80 százaléka kapcsolódott be a kezdeményezésbe.

A debreceni egyetemen mintegy 25 éve végeznek klinikai farmakológiai vizsgálatokat, melyekhez az intézmény múltja és nemzetközileg elismert kutatói biztosítják a szaktudást. A klinikai központban jelenleg csaknem 400 klinikai vizsgálat zajlik, és évente 130-140 új indul. Ezek között van, ami több évig is eltart, de előfordul, hogy néhány hónap alatt befejeződik – emelte ki Páll Dénes egyetemi tanár, a Gyógyszerfejlesztési Koordinációs Központ igazgatója. A professzor hozzátette: a klinikai vizsgálatok a legkülönbözőbb problémákra kínálnak új terápiás lehetőséget a cukorbetegségtől, a szív- és érrendszeri megbetegedéseken át a zsír-anyagcsere-, daganatos-, vérképzőszervi- vagy akár szemészeti betegségekig.

A klinikai vizsgálatokhoz olyan önkéntesek csatlakozhatnak, akiknek a jelenleg elérhető hagyományos terápiák nem nyújtanak teljes mértékben optimális gyógymódot, ám számukra a patikai bevezetés előtt álló új hatóanyag tartalmú gyógyszerektől további javulás remélhető.

Mivel ezekkel a betegekkel legtöbbször a családorvosok találkoznak, ezért fontos az egyetem és a háziorvosok szoros együttműködése, melynek részeként a doktorok egyrészt általános tájékoztatást, másrészt konkrét felvilágosítást kapnak a klinikai központban folyó egyes klinikai vizsgálatokról.

Az ismeretek birtokában a családorvosok fel tudják ajánlani az intézmény által kínált lehetőségeket azoknak a betegeknek, akiknek előnyt jelenthet a klinikai vizsgálatokban való részvétel.

A klinikai vizsgálatok összehangolására a debreceni egyetemen 2013-ban alakult meg a Gyógyszerfejlesztési Koordinációs Központ, melynek létrejötte óta több mint duplájára nőtt az egyetemen zajló kutatások száma.