• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szabó Zoltán professzorra emlékeztet a műtő

Regionális hírek Forrás: Semmelweis Egyetem

A műtő léte és lényege jól tükrözi azt az eszmeiséget és munkásságot, melyet ő egész életében képviselt.

Az egy éve elhunyt Dr. Szabó Zoltánról, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika egykori igazgatójáról, az első sikeres hazai szívátültetés elvégzőjéről nevezték el az intézmény nemzetközi szinten is egyedülálló technológiát képviselő hibrid műtőjét. Dr. Merkely Béla rektorhelyettes, klinikaigazgató az ebből az alkalomból rendezett ünnepségen hangsúlyozta, a műtő léte és lényege jól tükrözi azt az eszmeiséget és munkásságot, melyet Dr. Szabó Zoltán egész életében képviselt - tuidósított az egyetem honlapja.

Dr. Szél Ágoston rektor az ünnepséget megnyitó köszöntőjében rámutatott: az eseménnyel egy rendkívüli orvosegyéniség előtt tisztelgünk, emléket állítva számára, ugyanakkor egy kiemelkedő műtéti infrastruktúrát is avatunk a névadással. E kettő összekapcsolása méltó az egyetem és a klinika szellemiségéhez – tette hozzá. Dr. Szabó Zoltánról azt mondta: a Semmelweis Egyetem egyik legkiemelkedőbb egyénisége volt, mint orvos, oktató, egyetemi vezető egyaránt, akiben a szerénység és a nagy képességek együtt voltak jelen. Az egészségügyet a nagy egyéniségek tartják fent, akik képesek akár az életüket is áldozni a közért, de ugyanakkor nélkülözhetetlen a megfelelő infrastruktúra is, mely a klinikán immár a legmagasabb színvonalon rendelkezésre áll – fogalmazott a rektor. Gratulált Dr. Merkely Bélának a kezdeményezéséhez, mely – mint mondta – azt az eszmeiséget közvetíti, hogy a múltat és a szellemi elődeinket megtisztelve próbáljunk építkezni.

Dr. Merkely Béla előadásában elmondta, Szabó professzorral, akit szakmai atyjának tart, még életében egyeztettek arról, hogy róla kívánják elnevezni a műtőt. Ahogy az az emléktáblán is áll, Dr. Szabó Zoltán munkássága a mai napig utat mutat a tanítványoknak, a hibrid műtő léte és lényege pedig jól tükrözi az általa képviselt szellemiséget, melyet szeretnénk tartósan megőrizni a klinikán – mondta Dr. Merkely Béla.

A rektorhelyettes bemutatta a hibrid műtőt is, mely az Amerikai Kardiológiai Társaság definíciója szerint olyan műtőhelyiség, melyben jelen van a katéteres angiográfiás labor, a szív- és az érsebészeti műtő teljes felszerelése és biztosítottak a sterilitás és az általános anesztézia feltételei. Az egy éve már használatban lévő műtő komplexitásában nemzetközi szinten is egyedülálló, mivel valamennyi modalitásra képes a szív-elektrofiziológiától az érsebészeten, a strukturális kardiológiai beavatkozásokon át a szívsebészetig.

Nemzetközi adatok szerint a hibridműtőben elvégezhető beavatkozások nyolc éven belül megháromszorozódnak, vagyis a jövőben várhatóan ezek a minimál invazív, de komplexebb megoldások fogják vezetni a szív- és érsebészeti, valamint kardiológiai intervenciós beavatkozásokat – emelte ki Dr. Merkely Béla. A műtő képalkotó rendszeréhez olyan kontroll szoba is kapcsolódik, mely lehetővé az adatok áramlását a két helyiség között. Mint emlékeztetett, a műtőt 806 millió forintból, kormányzati támogatással alakították ki. Az elhangzott szakmai előadásokról teljes cikkben (Fotó: Kovács Attila, Semmelweis Egyetem)