• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szakdolgozói munkát vállalhatnak az egyetem mellett az orvostanhallgatók

Regionális hírek MA 06:16 Forrás: Semmelweis Egyetem
Szakdolgozói munkát vállalhatnak az egyetem mellett az  orvostanhallgatók

Négy típusú egészségügyi szakdolgozói munkakörre jelentkezhetnek a Semmelweis Egyetem hallgatói a klinikai munka tantárgy keretében.

November 15. óta jelentkezhetnek a harmadéves vagy felsőbb évfolyamra beiratkozott ÁOK hallgatók a Curriculum 2.0 keretében megvalósuló klinikai munka tantárgy pályázható állásaira - adta hírül az intézmény portálja. A tárgy keretében a hallgatóknak lehetőségük nyílik részmunkaidős klinikai munka vállalására segédápoló, műtőssegéd, betegkísérő és – a Laboratóriumi Medicina, valamint a patológiai intézetek vonatkozásában – segédasszisztens pozíciókban, egészségügyi szolgálati jogviszonyban.

A munkabeosztás tervezése során figyelembe veszik a hallgató tanulmányi kötelezettségeit. A munkavégzés 12 órás műszakokban havi 24, 48 vagy 72 órában valósul meg. A bruttó órabér általában 2400 Ft, amely műszakpótlékkal tovább növelhető. A 25 év alatti hallgatók számára adókedvezmény elérhető.

A klinikai munka tárgy az ÁOK-n kreditértékkel bír, a teljesített óraszám alapján szemeszterenként 1-3 kredit szerezhető. Az elvégzett munkaórák bizonyos gyakorlatokba beszámíthatók, a jóváírást dékáni kérvény alapján lehet igényelni. További előny, hogy a hallgatóként végzett munka beleszámít a későbbi egészségügyi szolgálati jogviszonyba, így hamarabb történhet a bértáblában előrelépés, emellett végzés után, a rezidensi felvételik során az így végzett munka már mutatja az elköteleződést is egy-egy szakma, klinika iránt.

„A 2024/25-ös tanévtől még magasabb fokozatba kapcsolt kurrikulumreform, a Curriculum 2.0 egyik legkiemelkedőbb intézkedésének tartom, hogy hallgatóinknak lehetősége nyílik részmunkaidőben klinikai munkát vállalni” – fogalmazott dr. Merkely Béla rektor, aki szerint fontos, hogy ha egy hallgató munkát kíván vállalni a tanulmányok mellett, akkor ezt az egyetem falai között tehesse meg. „A klinikai munkavégzés során a hallgatók teamekben dolgoznak majd, testközelből szereznek tapasztalatot a betegekkel, érzik át a gyógyító munka szépségét. Ezáltal empatikusabbá válnak, felelősséget tanulnak – ezek pedig mind hozzátesznek ahhoz, hogy milyen orvosokká és egészségügyi szakemberekké válnak majd” – hangsúlyozta a rektor. Dr. Merkely Béla elmondta azt is: ő orvostan-hallgatóként negyed-ötödévben az akkori III. Sz. Belgyógyászati Klinikán dolgozott a koronáriaőrzőben ápolóként, amely életre szóló élmény volt számára, és alapvető irányt mutatott, hogy miként kell a betegekhez fordulni.

„A hallgatók örömmel vállalják a betegek körüli, és más osztályos feladatokat. Hamar beilleszkednek a csapatokba, így a dolgozók szívesen segítik őket a gyakorlati tudás megszerzésében a munkakörük szerinti feladatokon túl is” – számolt be az első tapasztalatokról Kormos Ágnes, az egyetem Ápolásvezetési és Szakdolgozói Oktatási Igazgatóságának vezetője. Mint az igazgató elmondta: a hallgatók jellemzően szívesen jelentkeznek olyan szakterületekre, ahol a későbbi pályájukat tervezik, ezzel is segítve ismereteik mélyítését. A tapasztalatszerzés lehetősége és a pénzkereseti lehetőség egyaránt motiválja a fiatalokat, miközben a klinikák is profitálnak az új dolgozók felvételével járó lehetőségből, hiszen a hallgatók tevékenységükkel folyamatos segítséget jelentenek.

További részletek a teljes cikkben