• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szélütés után: járni segít az új készülék

Regionális hírek Forrás: Weborvos

A stroke-os betegek mobilizálására kifejlesztett készülékeket mutattak be ma a debreceni klinikán.

Ünnepelnek ma Debrecenben, az éppen 90 éves neurológiai klinikán. Ismertették az intézmény történetét feldolgozó sorozat második kötetét, majd Sántha Kálmán emlékérmet adtak át Dr. Bereczki Dániel professzornak, a SOTE Neurológiai Klinika igazgatójának. Mindezek előtt pedig bemutatták a stroke-os betegek érdekében kifejlesztett műszereket.

A stroke (szélütés) hazánkban harmadik vezető halálok és a rokkantság leggyakoribb oka. Stroke után a betegek 30-40%-a önellátásra képtelenné és mozgásában korlátozottá válik, gyakran alakul ki féloldali izomgyengeség és fokozott izomtónus, főleg a kézen és lábon. A legnehezebben itt térnek vissza a finom mozgások, amelyeknek az alsóvégtagon fontos szerepe van a járásban, az egyensúly megtartásában és az elesések megelőzésében. Az izomgyengeség hatására az alsóvégtag mozgásteljesítménye csökken, a lábszárizomzat pumpafunkciója elégtelenné válik, ezért nő a mélyvénás trombózis kialakulásának valószínűsége.

- A fent említettek miatt egy bokamobilizáló és stimuláló készüléket fejlesztünk és tesztelünk klinikai körülmények között. A készülék alkalmas arra, hogy használatával oldjuk a fokozott izomtónust, ingereket küldjünk az agykéreg felé, beindítsuk az aktív mozgásokat, és megelőzzük a lehetséges szövődményeket, mint az izomrövidülés vagy a mélyvénás trombózis - mondta el Dr. Csiba László professzor, a Neurológiai Klinika igazgatója.

A felvételek a bemutatón készültek.

A javulás mértékét kezelés előtt és után neurológiai tesztekkel és ízületi mozgásterjedelem mérésekkel követik. Ehhez a speciális műszert a National Instruments Kft. mérnöke, Kiss András készítette el, és a cég térítésmentesen felajánlotta a DE OEC Neurológiai Klinikájának.

A beteg mozgásmennyiségének mérésére olyan, végtagokra felhelyezhető mozgásmennyiséget mérő eszközt is kifejlesztettek, amely lehetővé teszi a stroke javulásának objektív megítélését és a rehabilitáció hatékonyságának követését, vagy például epilepszia esetén a roham kezdetét.

A mozgásmennyiség-mérő tetszőleges helyre, például a csuklóra felhelyezhető, vízálló tokkal ellátott nyomtatott áramkör, mely tartalmaz egy gyorsulásmérő chipet, az adatok rögzítésére alkalmas flash tárhelyet és egy tápegységet. Az eszköz egy nagyobb karórával megegyező méretű, bőrszíjjal rögzíthető a beteg csuklóján. A mobilizáló készülék tervezésében és elkészítésében részt vettek a Medical Systems Hungary Kft. és az Ortoprofil Kft. munkatársai is.