• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szenior Akadémia – Fókuszban az idős betegek sürgősségi ellátása

Regionális hírek 2025.03.31 Forrás: Semmelweis Egyetem
Szenior Akadémia – Fókuszban az idős betegek sürgősségi ellátása

A csak egy szervrendszerre vagy az aktuális állapotra koncentráló megközelítés az idősek esetében általában nem helytálló.

A Szenior Akadémia online előadássorozat tizenkettedik évfolyamának hatodik előadását dr. Gaál-Marschal Szabolcs, a Sürgősségi Orvostani Klinika tanársegéde tartotta az idős betegek sürgősségi ellátásának sajátosságairól. Az előadás videón visszanézhető - hívta fel a figyelmet az egyetemi portál.

Dr. Gaál-Marschal Szabolcs előadásában hangsúlyozta, hogy a 65 év feletti betegek a sürgősségi ellátás során sok esetben különleges megközelítést igényelnek, életkorukból és egészségügyi állapotukból fakadóan, komplex, speciális problémáik, a multimorbiditás és az idős korban is hangsúlyozandó megelőzés fontossága miatt. Kiemelte, hogy a csak egy szervrendszerre vagy az aktuális állapotra koncentráló megközelítés az ő esetükben általában nem helytálló.

A sürgősségi orvos legfontosabb feladatainak áttekintése után dr. Gaál-Marschal Szabolcs bemutatta a geriátriai sürgősségi ellátás „tízparancsolatát.” Hangsúlyozta egyebek mellett, hogy a biológiai életkor nem egyenlő az évek számával, kiemelte, hogy az életkor előrehaladtával egyre jellemzőbbek az atipikus tünetek egy-egy betegség kapcsán, ezért a hirtelen állapotváltozással időskorban feltétlenül fontos foglalkozni. Felhívta a figyelmet az antibiotikumok túlzott használatának veszélyeire, a vitális paraméterek értelmezésének lehetséges tévútjaira. Hangsúlyozta: az egyensúlyvesztés, elesés okait fontos kivizsgálni, hiszen ez időskorban nagyon veszélyes lehet. Mint elmondta, a terápiák során idős korban „a kevesebb néha több”: a gyógyszerek felszívódása eltérő lehet a metabolizmus és a kiválasztás lassulása miatt. Végül arra hívta fel a figyelmet, hogy fontos a beteg panaszára odafigyelni, és ha lehetséges, az ő céljaihoz igazítani a terápiát. Dr. Gaál-Marschal Szabolcs kiemelte a család és a gondozók szerepét is az idős betegek gondozásában.

Az előadásban felhívta a figyelmet azokra az alternatív ellátási helyekre, amelyek a sürgősségi osztály helyett is segíthetnek. Elmondta, hogy a krónikus, nem akut panaszokkal érdemes a háziorvost felkeresni, a geriátriai szakrendelésen komplex állapotfelmérést végeznek, és akár élethosszig tartó terápiás tervet állítanak össze, emellett kitért az egyre elterjedtebb otthoni ápolásra és a szociális szolgáltatások igénybevételére is.