Pálinkás: a magyarok számára nagyon fontos Szent-Györgyi Albert Nobel-díja.
Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) rektora, a négynapos tanácskozás nyitó sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a rendezvényen harminc országból több mint ezer, a tudomány élvonalában dolgozó szakember vesz részt, akik bemutatják kutatásaik legújabb eredményeit.
Az akadémikus hangsúlyozta, hogy az universitas akkor tud méltóképpen tisztelegni Szent-Györgyi Albert emléke előtt, ha kutatói mai is kiemelkedő eredményeket érnek el.
A professzor a programok közül kiemelte azokat a rendezvényeket, amelyeken a Nobel-díjas vendégek középiskolás diákokkal találkoznak, népszerűsítve a tudományt, hogy Szegeden ne csak most, hanem a jövőben is magas színvonalú kutatások folyhassanak.
Vécsei László, az SZTE Általános Orvostudományi Kar dékánja elmondta, hogy Szent-Györgyi Albert az egyetlen olyan magyar Nobel-díjas, aki az elismeréshez vezető munkájának döntő részét hazánkban, Szegeden végezte.
A szegedi egyetem egykori rektora a tudományos kitüntetést 1937-ben "a biológiai égésfolyamatok, különösképpen a C-vitamin és a fumársav-katalízis szerepének terén tett felfedezéseiért" kapta meg.
Ezt követően érdeklődése az izomkutatás felé fordult, majd a kvantummechanika és az élőszervezetek működésével kapcsolatos kutatásokat végzett - közölte az akadémikus.
Az egyetem kiváló kémiai és biokémiai iskolája a mai napig Szent-Györgyi Albert tudományos örökségét őrzi - tette hozzá a professzor.
Varró András, az SZTE tudományos és innovációs rektorhelyettese közölte, hogy a konferencián a kilenc Nobel-díjas kutató - Peter C. Doherty, Bert Sakmann, John E. Walker, Aaron Ciechanover, Andrew V. Schally, Ada E. Yonath, Tim Hunt, Robert Huber és Eric F. Wieschaus - plenáris előadásokat tart, emellett a szekcióüléseken orvosbiológiai témákról – kardiológia, immunológia, genetika és molekuláris biológia, neurobiológia, gasztroenterológia és a tuberkulózis – esik szó.
Andrew V. Schally, Peter C. Doherty, John E. Walker és Eric F. Wieschaus (b-j) Nobel-díjas kutatók a Szent-Györgyi Albert emlékére rendezett tudományos konferencia megnyitóján - MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely
A tudományos tanácskozást művészeti és kulturális programok kísérik, Szegeden koncertezik Szentpéteri Csilla zongoraművész, Varnus Xavér orgonista, Sebestyén Márta népdalénekes pedig a Duna Művészegyüttessel, a Magyar Állami Népi Együttes zenekarával és a Szeged Táncegyüttessel ad közös műsort.
Számunkra, magyarok számára nagyon fontos Szent-Györgyi Albert Nobel-díja – mondta Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, a szegedi egyetem egykori professzora és rektora tiszteletére rendezett emlékkonferencia megnyitóján csütörtökön a csongrádi megyeszékhelyen.
Szent-Györgyi Albert Magyarországon végzett munkájáért kapta a Nobel-díjat. Külföldi tanulmányok és kutatómunka után tért haza, tizennyolc esztendővel azt követően, hogy az ország elvesztett egy háborút és területének kétharmadát – közölte az akadémikus.
Pálinkás József hangsúlyozta, hogy Szent-Györgyi Albert világsikere politikai bizonyítéka annak, hogy még a legrosszabb időkben is érdemes befektetni az oktatásba és a kutatásba. Munkássága és élete a mai napig inspirációt jelent sokaknak.
A konferencia célja azonban nem csak az emlékezés. A tanácskozás lehetőséget teremt arra is, hogy szót ejtsünk a tudomány jelenéről és közös jövőjéről is, és ráirányítsuk a figyelmet a tudományos kiválóságra és a kutatásra – jelentette ki az MTA elnöke.