Szigorítanak a szűrővizsgálatok rendjén is: a jelenleginél több vizsgálat lesz, ráadásul 18 éves korig kötelező.
Szigorúbb szabályok lépnek életbe a gyermekvédelemben, új munkaszüneti napot vezetnek be a szociális és gyermekvédelmi intézményekben. Növekednek, de még így is alacsonyak maradnak a bérek, az állam pedig egyre jobban kivonul az idősek ellátásából. Ingyen szinte semmi nem jár majd, a bentlakásos intézményekben pedig tömegessé válhat a szülőtartás – foglalta össze a szociális szférában várható legfontosabb, az idei év elejétől életbe lépő változásokat a Magyar Nemzet.
Jjanuártól a háziorvosi ellátás mellett kötelezővé teszik a védőnői gondozás igénybevételét is, és szankcionálják annak megtagadását. Míg eddig a család a védőnőtől, orvostól való elzárkózása miatt sok esetben képtelenek voltak kiemelni a bántalmazott gyerekeket, a jövőben ez már önmagában a gyermek veszélyeztetésének minősül majd csakúgy, ahogy az iskolával, óvodával való együttműködés elutasítása is.
A törvény januártól lehetőséget ad arra is, hogy ügyészi jóváhagyás nélkül alkalmazzanak kényszerintézkedést egy szülő ellen, és elővezessék őt, amennyiben a gyámhatóság szerint a gyerek érdekében azonnali intézkedésre van szükség. Szigorítanak a szűrővizsgálatok rendjén is: a jelenleginél több vizsgálat lesz, ráadásul 18 éves korig valamennyin kötelező lesz részt venni, miközben eddig csak az újszülött- és a tanköteles korban elvégzett vizsgálatok voltak ilyenek.
Januártól alapvető változások várhatók a kisgyermekek napközbeni ellátásában is, rövidítik az idősek házi segítségnyújtását és az intézményi idősgondozásban is módosulnak a szabályok. Részletek a teljes cikkben