• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Sztívia, az ismeretlen csodanövény

Regionális hírek Forrás: Debreceni Egyetem

A Debreceni Egyetemen is vizsgálják a növény élettani hatásait.

A jázminpakóca, más nevén sztívia, Dél-Amerikában őshonos, édes leveléről nevezetes fűszer- és gyógynövény. Apró fehér virágai ősszel nyílnak, de a zöld levelei miatt értékes igazán. A Debreceni Egyetemen végzett gasztorenterológiai kutatások kimutatták, hogy mellékhatások nélkül hat jótékonyan az egészségre. Gyakorlatilag nincs benne kalória, ezért nem hizlal, és a fogszuvasodást sem okoz. A vércukorszintre nincs hatása, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják. Hatékonyan alkalmazható megfázás, influenza és szájfertőzés ellen, javítja a szövetek oxigénellátását, normalizálja az anyagcserét, csökkenti a vér koleszterinszintjét, stabilizálja a vérnyomást, májvédő és gyulladásgátló hatása van, illetve semlegesíti és eltávolítja a szervezetben felhalmozott méreganyagokat. Számos ásványi anyagot és vitamint tartalmaz, hatóanyagait a DE Bio- és Környezetenergetikai Intézetben is vizsgálják - tudatta közleményében az egyetem a honlapján.

A sztíviát a világ különböző részein használják főzésnél, vagy ételek és italok édesítésére. A Debreceni Egyetem közreműködésével létrejövő fejlesztéseknek köszönhetően több olyan termék kerül hamarosan az üzletekbe, melyekben nem érezhető a növény egyébként kesernyés utóíze. A sztíviával édesített túrórudi, és a cukorbetegeknek ajánlott üdítőital mellett egy olyan teacsalád is forgalomba kerül, amely már a filterben tartalmazza a növény leveleit, így a teát nem kell külön ízesíteni.

A növény leginkább Japánban és Dél-Amerikában használják, sok helyen azonban korlátozott a forgalmazása. Az Európai Unió 2011 novemberében engedélyezte a növény édesítőszerként való használatát. Magyarországon egyelőre csak néhány hektáron termesztik. A Debreceni Egyetemen végzett vizsgálatok alátámasztják, hogy a hazai termőföldek is alkalmasak a sztívia termesztésére, így várhatóan egyre több gazdálkodó lát majd lehetőséget benne.

A kutatások eredményei mellett a „csodanövény" civilizációs és kulturális hatásairól is szó lesz a Sztívia: a természetes édesítés kultúrája című konferencián június 21-én. A hajdúszoboszlói tanácskozáson két szekcióban tartanak előadásokat, a termékbemutatókon pedig kiderül, mennyi ínyencséget lehet készíteni sztívia felhasználásával.

A konferencia részletes programja ide kattintva megtekinthető.

Legolvasottabb cikkeink