A három ütemben, 2021-re megvalósuló beruházás során felépül egy új kórházi tömb, megújulnak az orvostechnikai berendezések.
Az Egészséges Budapest Program keretében teljesen megújul az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet (ORFI) - jelentette be a nemzetgazdasági miniszter kedden sajtótájékoztatón, a helyszínen. Varga Mihály, aki a II. és III. kerület fideszes országgyűlési képviselője, közölte: még az idén megkezdődik az intézet fejlesztése és korszerűsítése 1,453 milliárd forintból.
Emellett 805 millió forintos ráfordítással megkezdődhet a többi fejlesztés előkészítése, amelyek várható összköltsége 17,8 milliárd forint.
Az 1,4 milliárd forintos fejlesztési forrás egyik részét orvostechnológiai berendezésekre, betegbiztonságot növelő beruházásokra, energetikai és informatikai fejlesztésekre használják fel. A másik részéből pedig megkezdődhet a tervezői munka, amelynek révén egy új, hétszintes, 15 ezer négyzetméteres épületet húznak fel a kórház területén.
A tárcavezető hangsúlyozta, az Egészséges Budapest Program során a főváros és Pest megye egészségügyi fejlesztései kizárólag hazai forrásból valósulnak meg.
Varga Mihály a II. kerületi Frankel Leó úti ORFI beruházásain kívül említést tett a kerület és a szomszédos kerületek fejlesztéseiről is. Mint mondta, 6,8 milliárd forintot költenek a II. kerületi egészségügyi szolgálat új épületére, 12 milliárd forint jut a Budai Irgalmasrendi Kórházra és 400 millió forint állami forrás jut a Szent Ferenc Kórház bővítésére is. Ezeken kívül 1,5 milliárd forint értékben szerezhet be orvostechnikai eszközöket a Szent János Kórház és 9,3 milliárd forintot költenek a Kútvölgyi úti épületben a járóbeteg-ellátás korszerűsítésére is.
Poór Gyula, az ORFI főigazgatója arról beszélt, hogy a mozgásszervi betegségek diagnosztikájával, terápiájával és rehabilitációjával foglalkozó intézet 402 ágyon, 36 szakambulanciával, 24 órás betegfelvétellel látja el a lakosságot.
A beruházásról szólva közölte, az ORFI három ütemben fog megújulni, az első ütemben a meglévő épületek homlokzat- és tetőfelújítása, a központi szakambulancia nyílászárócseréje valósul meg. A második etapban épülhet meg a 15 ezer négyzetméteres, 120 ágyas új kórházi tömb, ahol a mozgásszervi diagnosztikai központ és szűrőcentrum is helyet kap, valamint létrehozzák az országos mozgásszervi informatikai adatbázist is. A beruházás harmadik ütemében a többi betegellátó osztály korszerűsítése és komfortosítása valósul meg - ismertette a főigazgató.
Hozzátette: a kórház eddig saját erőből is számos beruházást hajtott végre úgy, hogy mindvégig megtartotta likviditását.
Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az előző uniós ciklusban 500 milliárd forintból tudták fejleszteni a vidéken lévő egészségügyi intézményeket, 77 kórház újult meg. Az államtitkár örömtelinek nevezte a magyar kormány azon döntését, hogy az elkövetkező években 700 milliárd forintot fordít költségvetési forrásból Budapest és az agglomeráció egészségügyi intézményeinek megújítására.
Hangsúlyozta, az EBP-n belül minden intézménynek meg kellett találni a jövőképét, és egy másfél éves szakmai munka után, egy egységes koncepció révén indulhatnak meg a fejlesztések. A program célja a betegbiztonság, a gyógyítás méltó körülményeinek megteremtése - hangoztatta az államtitkár.