• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tíz hónapja működik az egyetemi Kórház Hospice Osztálya

Regionális hírek Forrás: Unideb.hu

Az intézeti kezelésért nem kell fizetni, az ellátás a betegek számára ingyenes.

A Kenézy Gyula Egyetemi Kórház Hospice-Palliatív Terápiás Osztálya tavaly március óta működik az intézmény felújított Belgyógyászati Tömbjében. A részlegen a régióban egyedülálló módon biztosítanak életvégi ellátást a rosszindulatú daganatos betegségben szenvedőknek. A cél a lehető legmagasabb életminőség megőrzése a halál pillanatáig - számolt be róla az egyetem honlapja.

- Kezdetben féltünk az új feladattól, nem volt tapasztalatunk, hiszen a régióban nincs hasonló osztály. Kevesen tudták, mit is jelent ez az ellátás, és az első hónapokban kevesen vették igénybe a szolgáltatást. Mára ez megváltozott, a kezdeti nehézségek után, nagyon pozitívak a visszajelzések – mondta el az első tapasztalatokat Pogácsás Ildikó, az osztály főnővére.

A 20 férőhelyes osztályra azok a betegek kerülhetnek be, akiknél már nem alkalmaznak aktív onkológiai kezelést, de a betegség miatt lehetnek panaszaik.

– Ez az osztály abban különbözik a többitől, hogy elvégezzük az alapvető ápolási feladatokat és a tünetei kezeléseket, emellett többet foglalkozunk a betegekkel, sok időt töltünk a betegágy mellett. Jellemző példa, hogy néhány hónapja az egyik idős beteg egy vastag könyvet olvasott. Azt mondta, addig nem halhat meg, míg a végére nem ér. Amikor már annyi ereje sem volt, hogy megtartsa a könyvet, a kollégáim az ágya mellett ülve olvasták fel neki a regényt. Abban tudunk segíteni a betegeknek, hogy méltó körülmények között, méltósággal tudjanak eltávozni – hangsúlyozta a főnővér.

Az osztályt Juhász Árpád főorvos vezeti, az ellátáshoz multidiszciplináris csoport: szakorvosok és szakápolók mellett szakpszichológus, mentálhigiénés szakember, lelkész illetve pap, dietetikus, gyógytornász, szociális munkás és képzett önkéntesek állnak rendelkezésre. Az ápolók munkáját önkéntesek is segítik, akik egy 20 órás tanfolyam elvégzése után tevékenykedhetnek a speciális részlegen. Az intézeti kezelésért nem kell fizetni, az ellátás a betegek számára ingyenes.