Szegeden 14 munkacsoport összefogásával erősítik a gyógyszeripari kutatások bázisát.
A Szegeden meglévő kutatási potenciál összehangolását is célozta az az együttműködés, amely keretében a Szegedi Biológiai Központ és a Szegedi Tudományegyetem – összesen 14 kutatócsoport – munkatársai fogtak össze a keringési, anyagcsere és gyulladásos betegségek diagnosztikai és terápiás kutatásának fejlesztése érdekében.
Prof. dr. Fülöp Ferenc projektvezető, a Gyógyszerésztudományi Kar dékánja a Weborvost arról tájékoztatta: a Társadalmi Megújulás Operatív Programból (TÁMOP) 15 százalékos önerő mellett elnyert 388 millió forint révén egyrészt a jövőbeli gyógyszerkutatásokat hatékonyabbá tévő laboratóriumi fejlesztéseket és több karon is műszerbeszerzéseket hajtottak végre, másrészt kísérleteket és orvosi vizsgálatokat finanszíroztak. Ezek a hazai és nemzetközi publikációk révén erősíthetik az egyetem pozícióját, s hozzájárulhatnak kutatási projektekben való részvételhez, biotechnológiai ipari megrendelések megalapozásához.
A konkrétumokról prof. dr. Varró András tudományos és innovációs rektorhelyettes elmondta: a 2 éves projekt során a kutatócsoportok a genomikától a preklinikai kutatásokon át a klinikai kutatási profilig széles spektrumot fedtek le. Amint az eredmények összefoglalójából kiderül, a klinikákon többek között molekuláris biológiai vizsgálatokat végeztek, kardiológiai és hasnyálmirigy betegségek terápiás célpontjait kutatták, történtek genetikai vizsgálatok és állatkísérletek, a szepszisben és gyulladással járó kórképekben a mikrokeringés javításának lehetőségeire is igyekeztek új válaszokat találni.
– Szegeden az országban egyedülálló gyógyszerkutatási potenciál működik, amit vétek nem kihasználni, ezt az orvoskar, a gyógyszerészkar és a Biológiai Kutatóközpont infrastrukturális felszereltsége és nemzetközi szakembergárdája biztosítja – fogalmazott Fülöp Ferenc.
A Weborvos felvetésére, mennyire érzik meg az egészségügyi forráskivonás kapcsán a gyógyszergyártó vállalatok kutatási aktivitásának csökkenését, Varró András azt felelte: miután a Magyarországon jelen lévő nemzetközi gyógyszercégek döntő többségében csak termékforgalmazók, s közvetlenül nem orientálódnak a kutatások irányába, a gyógyszerészkar szempontjából a hazai székhelyű vállalatok a legfontosabb partnerek, ám itt nem éreznek lanyhulást, e partnerek hosszú távon terveznek a szegedi kutatóbázissal. Úgy véli, hogy a költségvetési szigorítások inkább az orvosi, egészségügyi ellátási oldalon okoznak kiesést, például a továbbképző konferenciák finanszírozásában vagy a klinikai vizsgálatokban. Fülöp Ferenc hozzátette: nemzetközi szinten a globális gazdasági válság, illetve a generikumok térnyerése fékezi a gyógyszeripari innovációt.