• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Többmilliárdos támogatást nyert el az SZTE a HU-rizont pályázaton

Regionális hírek 2024.11.25 Forrás: MTI
Többmilliárdos támogatást nyert el az SZTE a HU-rizont pályázaton

Többek között gyors azonosítási módszereket és intervenciós stratégiákat dolgoznak ki a globális kockázatot jelentő fertőző betegségekkel szemben.

A Szegedi Tudományegyetem nyolc projektje több mint hárommilliárd forint támogatást nyert el a HU-rizont pályázaton – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága pénteken az MTI-t.

A közlemény szerint a modellváltó felsőoktatási intézmények nemzetközi léptékű kutatásai számára kiírt pályázaton elnyert támogatás segítségével az SZTE kutatói többek között a Cambridge-i Egyetem és a Yale kiválóságaival dolgoznak majd együtt.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) HU-rizont pályázata 12 milliárdos keretösszeggel támogatja, hogy kiváló magyar műhelyek nemzetközi kutatási projektekben a világ élenjáró egyetemeivel, kutatóintézeteivel dolgozzanak együtt fontos társadalmi és gazdasági kihívások megoldásán.

Az NKFI 112 beérkezett pályázatból 30 nyertest hirdetett; ezek közül a Szegedi Tudományegyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ Élő Természettudományi Klaszteréből négy projekt, az Élettelen Természettudományi Klaszterből szintén négy projekt nyert el támogatást, összesen több mint 3 milliárd forintot.

A szegedi kutatók nemzetközi partnereikkel vizsgálják a többi közt a műanyag nano- és mikrorészecskék biológiai rendszerekre gyakorolt hatását, diagnosztikai módszert fejlesztenek az oxigénhiányos állapotok vizsgálatához, új megoldást dolgoznak ki az oxidatív stressz leküzdésére gyulladásos bélbetegségekben, illetve mRNS alapú terápiát a Candida albicans fertőzések ellen.

A szakemberek mikro- és nanoműanyagok felmérését és monitorozását is elvégzik agroökoszisztémákban, de folytatódnak a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatások, vizsgálják azt is, miként használható a fotoakusztikus spektroszkópia környezetmonitorozási célokra, továbbá gyors azonosítási módszereket és intervenciós stratégiákat dolgoznak ki a globális kockázatot jelentő fertőző betegségekkel szemben – áll a közleményben.