• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Továbbra is az SZTE a legzöldebb egyetem

Regionális hírek

Összesen 5647 pontot szerzett az SZTE, mellyel a világranglistán a 107., Európán belül a 45. helyen végzett.

A hazai felsőoktatási intézmények közül az elmúlt évekhez hasonlóan a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) végzett a legjobb helyen a világ zöld egyetemeit rangsoroló GreenMetric felmérésben - tájékoztatta az intézmény közkapcsolati igazgatósága csütörtökön az MTI-t.

A közlemény szerint a szegedi egyetem Európán belül a 45. helyet érte el, a belvárosokban fekvő és működő intézmények közül pedig világviszonylatban a 14. "legzöldebb" az SZTE.
A 2016-os felmérésben összesen 516 egyetem vett részt, mintegy százzal több, mint 2015-ben. A rangsor összeállításakor olyan szempontokat vettek figyelembe, mint az egyetemek éves villamos-energia felhasználása, a hulladék- és vízgazdálkodás, a megújuló energiaforrások hasznosítása, a szállítmányozásból fakadó szén-dioxid-kibocsátás, valamint a környezettudatossággal kapcsolatos oktatási tevékenység. A rangsor összeállítása során - az eddigiektől eltérően - nemcsak a környezetbarát megoldásokat értékelték, hanem azok összenergia-felhasználáshoz mért arányát is.

A felmérésben összesen 5647 pontot szerzett az SZTE, mellyel a világranglistán a 107., Európán belül a 45. helyen végzett. Közép-Európában környezettudatosság tekintetében mindössze Bécs és Prága előzi meg a szegedi egyetemet. A világranglista első helyezettje a University of California, Davis lett 8398 ponttal.

Az ökológiai lábnyomot és a zöldberuházások lehetőségét nagyban meghatározza az intézmények földrajzi fekvése, ezért a lista készítői idén azt is megvizsgálták, hogy az egyes campusok területi elhelyezkedése alapján hogyan teljesítenek az egyetemek. Az SZTE épületeinek döntő többsége Szeged belvárosában helyezkedik el, ezért a GreenMetric szakemberei a városközpontban fekvő és működő intézmények közé sorolták az egyetemet, világviszonylatban a 14. helyre.

A Szegedi Tudományegyetem mint az ország legzöldebb egyeteme minden lehetséges módot felhasznál az energiafogyasztása csökkentésére. Tavaly a szolgáltatókkal frissítette szerződéseit, így az intézmény villamosenergia- és földgázszámláinak végösszege a 2016-2017. tanévben akár több mint 200 millió forinttal is csökkenhet. Emellett a "zöldülést" mozdította elő számos korábbi beruházás is: a magyarországi felsőoktatási intézmények közül elsőként Szegeden alakítottak ki napelemparkot, az épületek egy részét geotermikus energiával fűtik, a József Attila Tanulmányi és Információs Központ fűtését és hűtését pedig részben a szennyvíz "hulladékhőjét" hasznosító hőszivattyús megoldás biztosítja - áll a közleményben.

A rangsorban még hét magyarországi felsőoktatás intézmény - az ELTE (204.), a Debreceni Egyetem (311. hely), új belépőként a PTE (355. hely), a Szent István Egyetem (371. hely), a Corvinus (399. hely), a Miskolci Egyetem (414.) és az Óbudai Egyetem (472. hely) - szerepel.