• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tudományos üléssel ünnepelt a harmincéves debreceni Cornea Bank

Regionális hírek 2024.12.09 Forrás: Unideb.hu
Tudományos üléssel ünnepelt a harmincéves debreceni Cornea Bank

Átültethető szövet hiányában 2023-ban csupán 277 szaruhártya-átültetést végeztek a szakemberek. 2024 január elsején 854 beteg várt a műtétre itthon.

1994-ben hozták létre a Debreceni Egyetemen a Cornea Bankot. Magyarország legrégebb óta működő szaruhártya bankjának jubileumát szombaton tudományos ülésen ünnepelte meg a Debreceni Egyetem Szemklinikája. A tanácskozáson hazai és külföldi szakemberek tartottak előadásokat a különböző átültetési technikákról és a cornea bankok fejlődésének jövőbeli lehetőségeiről - számolt be a rendezvényről az egyetemi portál.

A szaruhártya (cornea) eredetű vakság gyógyítására szolgáló műtéti eljárás a szaruhártya-átültetés, melyhez az átültetésre alkalmas szövetet a cornea bankok biztosítják. A Szemklinikán 30 éve sikeresen működő cornea bank a tradicionálisan „cornea klinikának” minősített debreceni Szemklinika működéséhez alapvető. Biztosítja a progresszivitás legmagasabb szintjét és azt, hogy Debrecen a szaruhártya-átültetés egyik hazai központja lehessen.

- A Szemklinika egyetemünk nagy presztízsű klinikái közé tartozik. Itt gyógyulást kapnak, akik egyszerű szemészeti betegségtől szenvednek, de a súlyos betegek is. A kuratórium mindig segítette a klinika infrastrukturális és műszerfejlesztését, és mindezt azért, hogy mind a betegek, mind a hallgatók körében mágnesként vonzza a gyógyulni, tanulni vágyókat Magyarországról és külföldről egyaránt – mondta ünnepi köszöntőjében Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a debreceni Cornea Bank létrehozásának harmincéves jubileuma alkalmából rendezett ünnepi tanácsülésen.

A harminc éve működő bank kizárólag a Debreceni Szemklinika betegeinek szolgáltat donor corneát a várólistának megfelelően. Az intézményben évente 60-140 szaruhártya-átültetés történik. A cornea bank folyamatos fejlesztése elengedhetetlen a kiváló minőség biztosításához. Az idén beszerzett spekulár mikroszkóppal például a már lekonzervált és tárolt szövet további minőségi ellenőrzése végezhető el.

- A nehéz egészségügyi finanszírozási helyzet mellett a sikeres modellváltásnak is köszönhetően képesek vagyunk klinikáinkat megfelelő infrastrukturális állapotban tartani és eszközfejlesztéseket végrehajtani, melynek előnyeit a Szemklinika is élvezte az elmúlt években, reméljük, hogy élvezni fogja a jövőben is. A legmodernebb módszerek, eszközök pedig a betegek javát szolgáljá – tette hozzá Bács Zoltán kancellár.

A világon az első sikeres cornea transzplantációt 1905-ben Edward Zirm végezte el, majd négy évvel később Fejér Gyula által már Magyarországon is megtörtént az első szaruhártya-átültetés. A Debreceni Szemklinika korábbi vezetője, Alberth Béla professzor tette hazánkban a szaruhártya-átültetést rutin beavatkozássá.

- A múlt értékeinek megőrzése, a töretlen fejlesztés komoly kihívás és nagyon megtisztelő feladat. A haladó szellemiségű előzmények ismeretében a Klinikai Központ vezetősége bízik abban, hogy intézményünk stabil alapon nyugvó szaruhártya-átültetési tevékenysége nem csupán a hazai, hanem a határokon átívelő betegellátás szolgálatába is áll majd, hozzájárulva ezzel a Klinikai Központ ismertségének és elismertségének növekedéséhez Európában – emelte ki Papp Mária, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ orvosszakmai alelnöke.

A Debreceni Szemklinikán 1994-ben Berta András professzor vezetése alatt alakult meg a Cornea Bank, melynek vezetője a kezdetektől fogva Módis László professzor.

A Debreceni Szemklinikán 1992-től történik a hazai szaruhártya-átültetések nyomon követése az Országos Keratoplasztika Regiszter vezetésével. Magyarországon a legtöbb átültetés 2004-ben történt, mely 635 donációt jelent. Ezzel szemben, átültethető szövet hiányában 2023-ban csupán 277 szaruhártya-átültetést végeztek a szakemberek. Hazánkban 2024 január elsején 854 beteg várt átültetésre.

- Sajnos sok beteg esetében nemcsak a gyengén látás, de a folyamatos, alig viselhető fájdalom is rontja az életminőséget. Annak ellenére, hogy Magyarországon a feltételezett beleegyezés miatt a donáció törvényi szabályozása ideálisnak mondható, és ebben az évben a szaruhártyák finanszírozását is többszörösére emelték, mégis számos tényező akadályozza a donor szaruhártyák gyűjtését. Ezen akadályok leküzdése a jelenlegi feladat annak érdekében, hogy a szaruhártya-átültetéssel gyógyítható corneális vak betegek megfelelő mennyiségű szaruhártyához jussanak – vallja Fodor Mariann, a Szemklinika igazgatója.

További részletek a teljes beszámolóban