Az oktatói gárda bővítése is szerepel a SE ÁOK új vezetőjének tervei között.
A minőségi teljesítmények díjazása, a legtehetségesebb fiatalok hazavonzása, és így az oktatói gárda bővítése, valamint a gyakorlatorientált képzés további fejlesztése is kiemelt helyen szerepel az Általános Orvostudományi Kar új vezetőjének tervei között. Dr. Hunyady László július 1-jével vette át dékáni kinevezését.
Mint azt a Semmelweis Egyetem újságnak adott interjújában kiemelte: decemberben adta be pályázatát a dékáni teendők ellátására, és annak ellenére szeretne kitartani az ebben leírt elképzelései mellett, hogy azóta a külső környezetben több nem várt, kedvezőtlen változás is történt - idézte az írást a Semmelweis Hírek Online.
Így például tovább zsugorodott a felsőoktatás finanszírozása, és emiatt az ÁOK idei költségvetése az államilag finanszírozott hallgatók után járó összeg felét sem érte el. A működés szempontjából komoly nehézséget jelent, hogy az államilag finanszírozott hallgatók oktatására szánt összeg nem fedezi a valós költségeket – mondta Dr. Hunyady László. Nem várt nehézséget eredményezhet az új nyugdíjazási rendszer bevezetése is. Bár sok tekintetben kedvezményeket kaptak a felsőoktatásban és az egészségügyben dolgozók, 62 év felettieket nem lehetett vezetőnek kinevezni, a legtapasztaltabb oktatók közül többen is a nyugdíjat választották– vázolta a következményeket Dr. Hunyady László, hozzátéve, hogy a következő egy-két tanévben ez biztosan nehézségeket fog okozni egyebek mellett a vizsgáztatásban.
A dékán emlékeztetett arra, hogy az elmúlt években az egyetem a klinikum finanszírozási problémái miatt a beruházásokat és a központi kiadásokat kénytelen volt növekvő mértékben az oktatási bevételekből fedezni, ám ebben a helyzetben most már ez sem járható út. „Új megoldásokat kell tehát találnunk, kreatív módon előre kell lépnünk sok területen, és ez csak az egyetem oktatóinak, hallgatóinak és valamennyi dolgozójának összefogásával lehetséges" – mondta Dr. Hunyady László.
A kar új dékánja emlékeztetett arra, hogy az oktatás – elsősorban a külföldi hallgatók oktatása révén – már rendelkezik saját bevétellel. Ahogy ezen a területen sikerült létrehozni egy rendszert, ami pluszjövedelmet hoz az oktatóknak és többletbevételt az egyetemnek, úgy a betegellátás területén is meg kellene találni a lehetőségeket hasonló rendszerek működtetésére – vélekedett Dr. Hunyady László, aki erre több lehetőséget is lát. Szóba jöhet a külföldi és hazai fizetős betegek ellátásának bővítése, a gyógyszerkipróbálásokban való részvétel erősítése, valamint a rezidensképzés külföldi hallgatókra való kiterjesztése. Ez utóbbi azt is jelentené, hogy több oktatásba is bevonható diplomás jelenne meg a klinikai tevékenységben is.
Ezek a lépések a jelenlegi helyzetben már a puszta túléléshez is szükségesek, de lehetőséget teremtenek arra is, hogy elmozduljunk a fejlődés irányába – mondta.
Dr. Hunyady László dékáni pályázatában nagy súllyal szerepelt a személyi fejlesztések kérdése, mivel úgy véli, a jelenlegi hallgatói létszám mellett több oktatóra lenne szükség. „Stratégiai kérdés, hogy az MTA Lendület pályázatához hasonlóan az egyetem is hozzon létre olyan programokat, amelyek lehetőséget – így például önálló kutatói programot – biztosítanak a fiatal kutatóknak, és segítenek hazavonzani a külföldön dolgozó legkiválóbb kutatókat, akiknek a megjelenése lendületet adhat a kutatás mellett az oktatásnak is" – mondta. Az új dékán úgy számol, hogy ha évenként legalább egy-két kiváló teljesítményt elért fiatal kutatót haza lehet hozni, az tízéves távon már nagyon komoly fejlődést eredményezhetne.
Az ÁOK-on jelenleg is működik a merit-pályázat rendszere, amelyben a legjobbak két éven keresztül fizetéskiegészítést kapnak. „Ez az az út, amit folytatni kell" – hangsúlyozta Dr. Hunyady László, hozzátéve: fontos lenne, hogy e programot kiterjeszthessük a legjobb oktatókra is. A teljes interjú