• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Új, digitális gépek Debrecenben

Regionális hírek Forrás: Weborvos

Új rendelőben, a legszigorúbb követelményeknek is megfelelő gépekkel végzik az emlőszűrést a Kenézy kórház orvosai.

A Debrecen Jerikó utca 21. sz. alatt kialakított mammográfia centrumba a régiek mellé új gépeket, műszereket vásárolt a kórház. A digitális technológiával dolgozó eszközök 17 millió forintba kerültek. Az újonnan kialakított rendelő területe mintegy 250 négyzetméter. Ez mintegy ötször akkora, mint a szűrésnek korábban helyet adó, Debrecen Bethlen utca 11-17. sz. alatt található részleg. A központ átépítése 13 millió forintba került.

A napokban birtokba vett központban végzett vizsgálatok két nagy csoportba sorolhatók:
1. Emlőszűrés
2. Diagnosztikai emlővizsgálat
1. Emlőszűrés:

A szűrést az ÁNTSZ által összeállított központi lista alapján a Kenézy kórház illetékességi területéhez tartozó kb. 30.000, 45-65 év közötti nő számára végzik el a centrumban. Az érintett korosztályba tartozó hölgyek kétévente kapnak „behívót".

Az értesítést követően az érintettek 50-60%-a jelenik meg a szűrésen. Ez az arány jónak mondható, az országos átlagot meghaladja. A háziorvosoknak, védőnőknek, ÁNTSZ kistérségi munkatársaknak köszönhetően különösen magas, 80% körüli a Hajdúböszörményből, Hajdúdorogról, Hajdúnánásról és Balmazújvárosról érkezők aránya.

A szűrésen részt vett nőkről készített felvételt a centrum két orvosa egymástól függetlenül értékeli. A páciens az eredményről postán kap értesítést.

Ha a szűrés eredménye negatív, nincs további teendő, a beteg két év múlva újabb behívót kap.

Az első szűrés eredményének ismeretében a nők 3-5%-át úgynevezett tisztázó vizsgálatra rendelik vissza. Ez nem jelenti azt, hogy ők betegek, de az orvosok esetükben kiegészítő vizsgálatokat tartanak szükségesnek. A tisztázó vizsgálatok eredményeként sokuk esetében nem mutatható ki elváltozás, de 2 ‰-nél (évente 30-40 betegnél) a kiegészítő vizsgálatok is pozitív eredményt mutatnak ki.

Diagnosztikai emlővizsgálat
Ezen a vizsgálaton minden olyan nő részt vehet, aki orvosától panasza miatt beutalót kapott. Ezen a vizsgálaton tehát nem a „behívót" kapott nők, hanem a Kenézy kórház illetékességi területén kívülről, beutalóval érkező hölgyek vesznek részt. Esetükben azonnal elvégzik a kiegészítő ultrahang vizsgálatot és szűrés eredményéről nem postai úton, hanem azonnal értesülnek.
Ezen a vizsgálaton évente kb. 10.000 nő vesz részt. A vizsgálatok kb. 15-20%-nál mutat ki pozitív elváltozást, de ezek zöme jóindulatú (pl. cysta, fibroadenoma stb.)

A szűrésen történő megjelenés és az időben való felismerés rendkívül fontos, mert a kis méretű daganatok gyógyulási esélye 95% körül van.

A Kenézy kórházban évente kb. 150-200 emlőműtét történik emlőrák miatt, melyek a szűrésből és a diagnosztikus vizsgálatokból kerülnek kiemelésre. Jóindulatú elváltozás miatt kb. 30-50 műtétre kerül sor évente.

Pozitív elváltozás esetén – függetlenül attól, hogy az elváltozást emlőszűréssel vagy diagnosztikai emlővizsgálattal ismerték fel – a beteget teljes, biopsziát is magába foglaló diagnosztikus kivizsgálásnak vetik alá. (Biopszia: kis szövetminta eltávolítását jelenti mikroszkópos vizsgálat céljából. Ezt az eljárást akkor végzik, ha bármilyen jó- vagy rosszindulatú elváltozás került kimutatásra az emlőben.)

Az eredmény ismeretében a hetente egyszer ülésező onko/emlő team a beteg jelenlétében terápiás javaslatot dolgoz ki. Az emlő-team tagjai: radiológus, cytológus, patológus, sebész, onkológus. Ez egyrészt a korrekt terápia megválasztása, másrészt pedig a beteg pszichés vezetése szempontjából egyaránt fontos (azzal a sebésszel, onkológussal találkozik a megbeszélésen, aki majd kezelni fogja).

A praeoperatív szakasz után a beteggel a műtétet követően posztoperatív team foglalkozik.

Az új emlőszűrő centrum kialakítása során több vizsgáló, öltöző, valamint orvosi szoba, asszisztensi szoba valamint váróterem kialakítása történt meg. Az emlőcentrumban munkanapokon reggel 7 és este hat óra között várják a vizsgálatra érkezőket. A központban egy főállású és két részmunkaidős orvos, hat szakasszisztens adminisztrátorok és egy koordinátor dolgozik.