• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Új korszak kezdete a gyógyszerelésben

Regionális hírek Forrás: Weborvos

Automatizált betegszintű gyógyszerelés a Jósa András Oktatókórházban.

Lehet-e ma innovációt és európai mértékben is átláthatóságot jelentő rendszert teremteni Magyarországon a gyógyszerellátásban? Erre a kérdésre adta meg a választ az a partneri kapcsolat, amely az Egészségügyi Holding Nonprofit Zrt. és a Pharma-Unit-Dose Magyarország Kft. között jött létre. Az ötlet nem új keletű, a világ fejlett országaiban már több éves tapasztalattal rendelkeznek kórházak arról, hogyan lehet szakmai és gazdasági előnyöket kovácsolni az automatizált betegszintű gyógyszerelésből.

A Jósa András Oktatókórház IV. Belgyógyászati Osztályán elindult rendszer segítségével az osztályos gyógyszerelést felváltotta a betegszintű automatizált gyógyszerelés. Egy olyan fejlesztésről van szó, amely az intézményi gyógyszertárból egy másfél négyzetméteres területen elhelyezett automata segítségével akár több száz különböző készítményből, minden betegnek személyre szabott gyógyszercsomagot állít elő.

A tervek szerint ez év végére a Jósa András Oktatókórház valamennyi osztályán, 2012-ben pedig a holding minden tagkórházában bevezetésre kerül a betegorientált gyógyszerelés.

A már működő, az országban elsőként alkalmazott rendszer az átláthatóság és megtakarítás mellett, minőségbiztosítási előnyöket is jelent az egészségügy valamennyi résztvevője (betegek, orvosok, nővérek, gyógyszerészek) számára. A betegszintű. automatizált gyógyszerelés közvetlenül hozzájárul a betegbiztonság fokozásához és a fejlesztésnek köszönhetően megvalósítható a hatóanyag szintű rendelés az intézmény teljes rendszerében. A vitathatatlan előnyök mellett a fenntartó és az Egészségügyi Holding Nonprofit Zrt. számára kiemelt jelentőségű az a tény is, hogy a rendszer alkalmazása nem jelenti a feladat kiszervezését, hiszen a gyógyszerbeszerzés és az intézeti gyógyszertárak működtetése továbbra is az egyes tagkórházak hatáskörében marad.

A módszerrel a beteg terápiájának és a gyógyszerelés biztonságának optimalizálása egy jól kontrollálható központi rendszerből történik. Az átláthatóság és a felesleges gyógyszerfelhasználás kiküszöbölése a világon mindenhol megtakarítást eredményezett, amely óvatos becslések szerint is elérheti a gyógyszerköltségek 15-20 százalékos csökkenését. Mindezek miatt döntött úgy a holding vezetése, hogy tagkórházaiban, az országban elsőként vezeti be a rendszert.

 
MTI Fotó: Balázs Attila

Megfelelő gyógyszer, megfelelő adagban, a megfelelő időben, a megfelelő betegnek

A rendszer alkalmazásának egyik alapvető újdonsága, hogy a beteg gyógyszerelésében – levéve a terhet és felelősséget a nővérekről – lényegesen nagyobb szerepet kapnak a gyógyszerészek, hiszen ők felügyelik és követik nyomon a gyógyszer útját a fekvő-beteg gyógyintézményekben. A gyógyszerész szaktudás folyamatos jelenlétének köszönhetően kiküszöbölhetővé válnak a gyógyszerelési hibák, a szakmai tévedések és az ezekkel járó későbbi jogi procedúrák. Mindezek mellett erősödhet az orvos-gyógyszerész kommunikáció, hiszen a gyógyszer elrendelését a kezelő orvos végzi, a beteg gyógyszeres terápiáját pedig a gyógyszerész fogja kontrollálni. A betegre szabott gyógyszerelés az alapos és hiteles dokumentációnak köszönhetően lehetővé teszi a gyógyszerfelhasználás orvos-beteg-betegség szintű elemzését, ezzel is segítve a terápiás protokollok validálását.

„Innováció és biztonság az egyénre szabott gyógyszerelésben"

Ahogy a Pharma-Unit-Dose Magyarország Kft. szlogenje is mutatja, a rendszer lényege a folyamatos kontrollálhatóságban, a nyomon követhetőségben és az ellenőrizhetőségben rejlik.

Az automatizált betegszintű gyógyszerelési folyamat a klinikai osztályon kezdődik. Az orvos által előírt gyógyszeres terápia elrendelése a medikai informatikai rendszeren keresztül történik.

Ezt követően az intézeti gyógyszertár rendszerébe kerülnek az adatok, ahol gyógyszer-interakciót és dózis ellenőrzést követően elindul a gyártás, pontosabban a gyógyszerek betegre szabott dozírozása, csomagolása. Az egyes gyógyszercsomagokon megjeleníthető a beteg neve mellett a TAJ száma, a terápiát elrendelő orvos neve, azonosítója, a terápiás osztály, a gyógyszer gyári neve, hatóanyaga, a bevétel pontos ideje, illetve bármely további, gyógyszerterápiával kapcsolatos információ. Ezt követően az osztályos nővérhez kerülnek a csomagok, aki a megfelelő időben kiosztja azokat a betegeknek.

A rendszer működésének rövid leírásából is jól látható, hogy egy teljes egészében nyomon követhető és kontrollálható folyamatról van szó, mely naprakész információkat biztosít az aktuális gyógyszerkészletről és a betegekről mind az orvosok, gyógyszerészek, mind a menedzsment számára. Összességében elmondható, hogy egy kontrollált gyógyszerút alakul ki az intézmény és a beteg között, ami azt is eredményezi, hogy sokkal tudatosabbá válnak a munkatársak, a gyógyszerészek, a kezelő orvosok, és a nővérek.

Az országosan eddig még egyedülálló rendszer bevezetésével az Egészségügyi Holding Nonprofit Zrt. tagkórházaiban megvalósulnak azok a szakmai, gazdasági és gyógyszerbiztonsági előnyök, amelyek indokolttá tették az innováció alkalmazását. A technológia kiterjesztésével jelentős tételek takaríthatók meg, ami a jelenlegi gazdasági helyzetben az egészségügy minden szereplőjének közös érdeke.