• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Új sebészi eljárás indul Miskolcról

Regionális hírek Forrás: Weborvos

Az eddiginél jóval rövidebb kirekesztési idő mellet lehet agyi bypass műtéteket végezni.

Csókay András és munkacsoportja olyan mikroidegsebészeti eljárást fejlesztett ki, mely új utakat nyithat az egészségügy több területén – írja a borsodi kórház közleménye. Az Acta Neurochirurgica, a legnagyobb európai idegsebészeti szaklap az októberi számában leközölte azt az új hazai mikroidegsebészeti eljárást, mellyel az eddiginél jóval rövidebb kirekesztési idő mellet lehet agyi bypass műtéteket végezni.

Az eddigi kirekesztési idők 14-20 perc között mozogtak, az új miskolci módszerrel ez 5-6 perc alá vihető. A keringési kirekesztés szövődményei ellen eddig hűtéssel, speciális neuroprotektív anaestheticumokkal védekeztek. Ugyn létezik egy Utrechtben kifejlesztett lézeres technika (ELANA), amivel kirekesztés nélkül lehet elvégezni a bypasst, csakhogy alkalmazását korlátozza a mikroerek átmérője, valamint a szükséges eszközök rendkívül magas ára. Ezért az agyi érsebészetben többnyire maradt a hagyományos, közel fél évszázados mikrotechnika.

Dr. Csókay András munkacsoportja a lényegi lépéseket már Szombathelyen, majd a Szt. János kórházban megtették, de módszerük az elmúlt két évben Miskolcon nyerte el végleges formáját. Kellett hozzá a befejező ötlet, ami a Szt. Margit kórház sebész főorvosától, Dr. Imreh Domonkostól származik. Tudniillik az, hogy a mikroérvarratokhoz kiegyenesített mikrotűt használjanak. Az úgynevezett ujjhegymegtámasztásos technika, amit 2006-ban Csókay András dolgozott ki, már meghozta a kívánt időcsökkenést, csak ha elfordult a tű, akkor új fogást kellett alkalmazni és a mikro-bypass ideje újra megnőtt. Az egyenes tű használata ezt védi ki és így lett biztos idejű a módszer.

Az eljárás a komplex agyi érzsákok, aneuryzmák ellátásánál további jelentős szövődménycsökkentést hozhat. Eddig is a bypassal történő ellátás volt a legeredményesebb, de még mindig 7%-a súlyos vagy halálos szövődménnyel járt, de az is jobb volt, mint a tisztán endovasculáris (14%), illetve a hagyományos nyílt sebészi (20%) klippelés. A stroke prevencióban is új utakat nyithat ez a módszer.

A munkacsoport most a hazai és a külföldi társcentrumok bevonásával gyűjti az eseteket, hogy a tisztán magyar innováció minél gyorsabban terjedjen itthon és külföldön - áll a közleményben.

Legolvasottabb cikkeink