Több mint két évvel emelkedett hazánkban a születéskor várható élettartam a fejlődő kardiológiai kezeléseknek köszönhetően.
- Iszkémiás szívbetegségben hazánkban a legóvatosabb statisztikák szerint is több mint félmillióan szenvednek. A páciensek kétharmadánál magas vérnyomás, felénél cukorbetegség is társul a szívproblémához, ezért olyan gyógyszereket érdemes választani, amelyek ezeket a betegségeket együttesen kezelik. A koleszterincsökkentésben elérhetővé váltak például olyan új tabletták, amelyekkel nagyon jó eredmények érhetőek el – mondja Édes István professzor, a Debreceni Egyetem Kardiológiai Klinikájának igazgatója, a március 2-5-e között zajló Debreceni Kardiológiai Napok szervezőbizottságának elnöke.
A professzor hozzáteszi: sokszor szembesülnek az orvosok azzal a problémával, hogy a betegek egy része egy év után abbahagyja a gyógyszeres kezelést, mivel nem érzékel rögtön olyan eredményt, mint egy vízhajtó vagy vérnyomáscsökkentő esetében. Ezzel azonban nagy kockázatot vállal, hiszen a koleszterincsökkentő gyógyszereket egy életen át kell szedni.
Édes professzor leszögezi: a leghatékonyabb kezelési mód még mindig a prevenció a szív- és érrendszeri betegségek területén is. Köztudott, hogy nehéz letenni a cigarettát, ezért jobb, ha rá sem szoknak az emberek. Ám azt is hozzáteszi, nagyrészt a javuló kardiovaszkuláris ellátás miatt a férfiak születéskor várható élettartama mára meghaladja a 70 évet, míg nőknél megközelíti a 80-at - számolt be róla az egyetem honlapja.