• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Új típusú kemoterápiás készítményt fejlesztenek a DE vezetésével

Regionális hírek 2025.05.05 Forrás: Unideb.hu
Új típusú kemoterápiás készítményt fejlesztenek a DE vezetésével

A pályázati kiírásra csaknem tízszeres volt a túljelentkezés, a döntéshozók kétfordulós értékelés után választották ki a támogatott terveket.

Egy, a rákos elváltozások kemoterápiás kezelésében a remények szerint áttörést hozó új típusú készítmény fejlesztésére nyert támogatást egy nemzetközi kutatócsoport-hálózat, amit a Debreceni Egyetem vezet. A NextNano4Cancer projektben tajvani, francia, spanyol, román és magyar szakemberek működnek együtt - adta hírül az egyetemi portál.

Támogatást nyert a Debreceni Egyetem (DE) által vezetett nemzetközi kutatási konzorcium az ERA4Health partnerség keretében meghirdetett Nano and advanced technologies for disease prevention, diagnostic and therapy (NANOTECMEC) című pályázaton. A kiírásra csaknem tízszeres volt a túljelentkezés, a döntéshozók kétfordulós értékelés után választották ki a támogatott terveket.

A győztes NextNano4Cancer projekt szakmai vezetője Bácskay Ildikó, a DE Gyógyszerésztudományi Kar (GYTK) dékánja. A konzorcium tagjai között olyan rangos nemzetközi intézmények szerepelnek, mint a Tajpeji Orvostudományi Egyetem (Taipei Medical University), a Claude Bernard Egyetem Lyon 1. (ENS Lyon), a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács (CSIC), az aradi Vasile Goldiș Nyugati Egyetem, valamint a magyar Cylolab Kft.

A DE GYTK vezetésével május 1-jén elindult NextNano4Cancer projekt célja áttörést elérni a rákkutatásban egy új típusú kemoterápiás készítmény fejlesztésével.

- Ez egy nagy mérföldkő a kar életében. A projektben a nemzetközi és az ipari kutatói hálózat együtt dolgozik új daganatellenes célpontok azonosításán, valamint olyan nanoszintű hatóanyag-leadó rendszerek kialakításán, amelyek eddig nem vizsgált módon egyesítik a makrociklusos vegyületek, például a kalixarén- és dinarén-származékok, valamint a ciklodextrinek tulajdonságait – magyarázta Bácskay Ildikó.

Hozzátette: a kutatás különlegessége, hogy a CK2 enzim új típusú gátlószereit (CK2i) önszerveződő szupramolekuláris nanorendszerbe ágyazva juttatják el a daganatos sejtekhez, javítva ezzel a kezelés célzottságát és hatékonyságát, valamint segítve a gyógyszer-rezisztencia (MDR) leküzdését. A kutatás előkészíti egy GMP-kompatibilis gyártási folyamat tervezését is, hogy a legígéretesebb formulációk a későbbiekben klinikai fejlesztésre is alkalmassá váljanak.