• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Újszülött kisfiút helyeztek el a szolnoki vármegyei kórház inkubátorában

Regionális hírek Frissítve MA 13:42 Forrás: MTI
Újszülött kisfiút helyeztek el a szolnoki vármegyei kórház inkubátorában

Az új szabályok alapján 59 kórházban hagyott gyermeket nyilvánítottak örökbefogadhatónak tavaly nyár óta, közülük az év végéig 22 gyermeket mát örökbeadtak.

Egészséges, érett, alig néhány órával korábban született kisfiút helyeztek el február 11-én, kedden este Szolnokon, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézet előtti inkubátorban - közölte az intézmény kommunikációs és PR-menedzsere szerdán az MTI-vel.

Szilvási Zsuzsa tájékoztatása szerint a gyermekről a szülei megfelelően gondoskodtak, mielőtt elhelyezték az inkubátorban. Az újszülött a Varga Bertold nevet kapta a csecsemő- és gyermekosztály dolgozóitól és az osztály PIC-részlegére került megfigyelésre.

"A kórház megkezdte a hivatalos eljárást annak érdekében, hogy a kisfiú sorsa mielőbb megnyugtató módon rendeződjön" - olvasható a közleményben.

A Hetényi Géza Kórház inkubátorában tavaly két újszülöttet helyeztek el - közölte Szilvási Zsuzsa.

Rétvári Bence: gyorsabban lehet örökbe adni a kórházakban hagyott csecsemőket az új szabályoknak köszönhetően

2024. július 1. és december 31. között 59 kórházban hagyott gyermeket nyilvánítottak örökbefogadhatónak az új jogszabály alapján. Tavaly év végéig 22 gyermek örökbefogadási eljárása már lezárult, közülük 5-5 gyermeket fogadtak örökbe Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyében, 4 gyermeket a fővárosban, 3 gyermeket Pest vármegyében, egy-egy gyermeket pedig Békés, Győr-Moson Sopron, Heves, Somogy és Tolna vármegyében - közölte a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szerdán az MTI-vel.

Rétvári Bence kifejtette, hogy ma Magyarországon több mint ezer alkalmassági határozattal rendelkező, örökbefogadásra várakozó szülő szeretne 0-3 éves kor közötti gyermeket örökbe fogadni; a törvénymódosítás segít abban, hogy akik nem tudnak vér szerinti családjukban felnevelkedni, azok minél gyorsabban egy szerető, gondoskodó örökbefogadó családhoz kerülhessenek.

Az államtitkár szerint az elmúlt időszakban egyre nagyobb számban maradtak csecsemők a kórházak újszülött osztályain, akiket szüleik, rokonaik nem vittek haza.

A gyermekek érdeke, hogy szerető családi közegben nőjenek fel, hogy minél hamarabb kikerüljenek a kórházból és róluk gondoskodni tudó és akaró örökbefogadó szülőkhöz kerülhessenek. A törvénymódosítás lehetővé teszi, hogy a kórházakban hagyott újszülött gyermekeket minél hamarabb örökbe lehessen adni.

Az új szabályozás az inkubátorba helyezett gyermekekre vonatkozó szabályozást ülteti át az újszülött osztályokon hagyott gyermekekre; amennyiben hat héten belül sem az édesanya, sem más hozzátartozó nem jelentkezik a kórházban hagyott gyermekért, úgy a csecsemő lemondó nyilatkozat nélkül örökbefogadhatóvá válik, és így elindulhat az örökbefogadási folyamat.

Rétvári Bence közölte azt is, hogy a szülészeti osztályokon egy új eljárásrendet alkalmaznak az örökbefogadási ügyekben: a kórházak kapcsolattartókat jelöltek ki a kormányhivatal munkájának segítésére, és valamennyi rendelkezésre álló információt közölnek a minél előbbi örökbefogadhatóvá nyilvánítás érdekében.

Az eljárásrendben foglaltak szerint a zárójelentésben tájékoztatni kell az édesanyát, hogy nincs szükség az örökbefogadáshoz annak a szülőnek a hozzájárulására, aki gyermekét közvetlenül a születést követően hat hétig az egészségügyi intézményben hagyja, és ez idő alatt sem ő, sem más hozzátartozó nem is jelentkezik.

Az újszülött egészségügyi intézményben hagyása esetén a kórház az anya távozását követő egy munkanapon belül értesíti a kormányhivatalt a távozás tényéről, továbbá amennyiben az édesanya vagy más rokon hat héten belül a gyermekért jelentkezik, látogatja vagy más hozzátartozó írásbeli nyilatkozatot tesz az elvitel szándékáról, a kórház erről is haladéktalanul tájékoztatja a kormányhivatalt.

Ezenfelül a kórház a gyermekvédelmi gyámnak és a leendő örökbefogadó szülőknek is biztosítja a gyermek látogatásának lehetőségét, illetve a kötelező gondozásba kihelyezésről rendelkező gyámhatósági döntés bemutatását követően a gyermeket az örökbefogadó szülőknek átadja.

A kórházak a kórházban hagyott gyermekekkel kapcsolatos szakellátási feladatok teljesítésén túl biztosítják a gyermekek részére - a szükséges betegellátás, gyógyítás mellett - azon gondozási feladatokat is, amelyek a gyermekek egészséges testi, lelki és szociális fejlődéséhez elengedhetetlenek, ideértve a folyamatos védőoltásokat, életkorhoz kötött szűrővizsgálatokat és különböző gondozási tevékenységeket is - áll Rétvári Bence közleményében.