A vissza nem térítendő európai uniós támogatásból beszerzett műszerek egyebek mellett a rákkutatáshoz nyújtanak technológiai hátteret.
A kutatási infrastruktúra fejlesztését célzó GINOP-2.3.3-15-2016-00003 projekt révén a Debreceni Egyetem és konzorciumi partnerei – a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Biológiai Kutatóközpont – nemzetközi kutatásokra is alkalmas eszközökkel bővítették műszerparkjukat. A 986,10 millió forintos vissza nem térítendő európai uniós támogatásból beszerzett műszerek egyebek mellett a rákkutatáshoz nyújtanak technológiai hátteret - tudatta közleményében az intézmény.
A „Bioimagin Hálózat: Képalkotó technológiák fejlesztése és alkalmazása - a molekuláktól az élő szervezetig” című projekt keretében olyan műszerpark létrehozása és összehangolt működtetése valósult meg, amely orvosbiológiai kutatásokban a biomolekuláris kölcsönhatások, sejtfunkciós és sejtmorfológiai paraméterek vizsgálatát teszik lehetővé az egyedi molekuláktól az élő szervezetig, így klinikai terápiák fejlesztésére nyílik mód.
A Közép-Európában is egyedülálló fejlesztés eredményeként beszerzett hat eszközből négy a Debreceni Egyetem, egy-egy eszköz pedig a Szegedi Biológiai Kutatóközpont és a Pécsi Tudományegyetem Szolgáltató Laboratóriumaiban kerültek elhelyezésre.
A műszerekkel alapvetően képalkotó eljárásokat lehet megvalósítani, ezen keresztül szolgálják a tudományos kísérleteket és innovácót. Technológiai hátteret nyújtanak többek között az emlődaganatokkal kapcsolatos vizsgálatokhoz.
A Széchenyi 2020 program keretében megvalósult fejlesztés létjogosultságát erősíti, hogy a projekt összhangban áll a Magyar Bioimaging Hálózat céljaival, a beszerzett világszínvonalú eszközök az európai képalkotó laboratóriumokat hálózatba szervező Bioimaging-hálózat kincsévé is váltak, ami több lehetőséget ad a magyar kutatóknak a külföldi tudósokkal való együttműködésre - áll a közleményben. A projektről bővebb információ itt olvasható.