Különböző módon gondolkodnak a Magyar Orvosi Kamara felhívása nyomán az október 9-ére, a szakminisztérium elé tervezett demonstrációról a somogyi kórházak dolgozói.
Dr. Andrásofszky Zsolt, a Somogy megyei orvosi kamara elnöke azt mondta: a csütörtökre tervezett demonstráció jelzés értékű, ezért nem a jelenlévők létszáma a fontos, hanem az, hogy a jogállásról szólót törvény visszavonása érdekében minél szélesebb körben képviseljük az egészségügyben dolgozók érdekeit. Azt szeretnénk elérni, hogy a parlament előtt lévő törvényről ne csak az egészségügyi tárca miniszterével, hanem a változtatásra hivatott kormányfővel is tárgyalhassanak.
A megyei orvosi kamara néhány hete szövetséget kötött a sztrájkjoggal is felruházott megyei EDDSZ-el. Holnap újból összeül a megyei egészségügyi intézmények EDDSZ képviselete is és megalakítják a sztájkbizottságot.
Csütörtökre, a pesti demonstráció napjára hívta össze dr. Varga Tamás, Kaposvár város és környéke orvosi kamarájának elnöke a tagságot, hogy meghallgassa a véleményüket, azt hogy meddig mehetnek el az érdekérvényesítésben. Sztrájkkészültséget csak a többség akarata mellett jeleznének az EDDSZ-nek.
A kamara és a szakszervezet képviselőivel tartott tegnap igazgatói tanácsülést dr. Varga Ferenc, a siófoki kórház igazgatója. Elmondta: valamennyi egészségügyi dolgozónak jogában áll részt venni a demonstráción és sztrájkolni, ám a munkájukat el kell végezni, illetve pótolni kell az lemaradást. Az eddigi ismeretei szerint a dolgozók egyharmada hajlandó a demonstrációra. A főigazgató ugyan egyetért azzal, hogy az ágazattal többet kell törődni, ám mint mondta: a realitásokkal is tisztában kell lenni. Különösen az kritikussá váló orvoshiány, a fiatal utánpótlás és egyes szakmák jövőbeni tragikus hiánya aggasztja. A kórházak dolgozói nehezen álltak kötelnék, amikor a véleményükről kérdeztem őket. Volt aki tapintatosan elhárítottan a kérdést, vagy, ha mégis kötélnek állt, óvatosan közelítette meg a témát.
- Annyit tudok, amennyi a tévében elhangzott, illetve egy ismerősöm szólt, hogy sztrájkolnának. Az osztályon azonban még nem beszéltünk róla – nyilatkozta Horváth Lászlóné a kaposvári kórház gyermekosztályának ápolója. Az intézet ápolási igazgató helyettese, Druzsin Józsefné hozzáfűzte - Nem foglalkoztunk még érdemben a témával, hiszen számtalan, az átalakulással kapcsolatos tennivalónk van.
Nagy Tamásné, a mosdósi kórház tüdőosztályának ápolója ugyancsak a tévéből értesült a kamarai tervekről. - Amennyiben lehetőség adódik a megmozdulásra, kollektíven benne vagyunk, és messzemenőkig támogatjuk. Nem a pénzért, hiszen 20 ezer forintért is elvégezném ugyanezt a munkát. Sokkal inkább a feltételrendszer javításáért, mert ami most van az egészségügyben, az már a gátja tisztességes munkavégzésnek - mondta. Lásd erről még: