Az orvosok kritikusak önmagukkal szemben: nem tartják magukat felkészültnek a betegjogokat illetően - írja a vg.hu.
Amíg az orvosok úgy látják: a műhibaügyekben a bíróságok elfogultak a betegek irányába, az utóbbiak állítják: az orvosi hiba még mindig tabunak számít. Többek között erre a következtetésre jutott a Szinapszis Piackutató az orvosi és a betegjogokat vizsgálva, ezen belül is azt, hogy mennyire vannak tisztában az őket érintő egészségügyi jogokkal, illetve mit gondolnak a felek egymásról e kérdést illetően. A téma fontosságát bizonyítja, hogy hazánkban évente átlagosan mintegy 400–500 kártérítési per kezdődik, a megítélt kárösszeg mintegy 2 milliárd forintot tesz ki – írja a vg.hu portálja.
A kutatásból kiderül: több ponton is jelentős a véleménykülönbség a betegek és az orvosok között. A doktorok 86%-a érzi úgy, hogy jogi értelemben az orvosok teljesen kiszolgáltatottak, ám ezzel a laikusok mindössze 35%-a ért egyet. Másképpen látják a helyzetet, ha azt kérdezik tőlük, vajon a félelem a jogi következményektől mennyire árnyékolja be egy orvos szakmai munkáját: a praktizálók 69 %-a szerint nagyon is, ám csak a betegek 38%-a osztja ezt a véleményt.
Jellemzően a doktorok, de magas arányban a laikusok is egyetértenek azzal, hogy az egészségügyben a jogi kérdések szerepe biztosan felértékelődik a jövőben, illetve abban, hogy az orvosi hibák kezelésének, kommunikációjának nincs kultúrája Magyarországon.
Az orvosok amúgy meglehetősen kritikusak önmagukkal szemben: 16 százalékuk egyáltalán nem, további 45 százalékuk inkább nem tartja felkészültnek az orvostársadalmat a betegjogokkal kapcsolatos kérdések, helyzetek kezelésére.