Nincs ellene oltás, nincs rá gyógyszer, és idén nyáron újabb áldozatot szedett.
A nyári időszakban a kullancscsípések következtében kialakuló agyhártya- és agyvelőgyulladásról és a Lyme-kórról szinte napi gyakorisággal jelennek meg figyelemfelhívó anyagok, más komoly betegségek is léteznek azonban, melyeket a kullancsok terjesztenek. Ilyen például a főként a kutyákra veszélyes babézia, illetve sajnos egyre többször hallani a Bourbon-vírusról is, mely, bár szerencsére még ritkának számít, halálos veszélyt jelent, kezelést pedig jelenleg nem ismernek rá – olvasható a femina.hu portálján.
A főként kullancsok által terjesztett – de a feltételezések szerint más rovarok is hordozói lehetnek – Bourbon-vírust még csak néhány éve azonosították, pontosan 2014-ben, miután az Amerikai Egyesült Államokban, a kansasi Bourbon megyében egy korábban egészséges, 50 éves férfi belehalt a fertőzésbe. A vírus e megyéről kapta a nevét is.
A vírus okozta megbetegedésre jelenleg nincs kezelés, ahogy rutin diagnosztika sem, és nincs ellene oltóanyag. A kutatók - elsősorban az amerikai járványügyi hivatalnál - azonban folyamatosan vizsgálják, még intenzívebben, miután idén júniusban egy Missouriban élő, 58 éves nő is meghalt a vírusfertőzés következtében.
A betegségről annyit lehet tudni biztosan, hogy a kullancsokhoz köthető, így a legjobb védekezés a megelőzés és a rovarok távol tartása, valamint a csípés mielőbbi észrevétele és a kullancs 24 órán belüli eltávolítása. A kutatók szerint a betegség nem feltétlenül új keletű, lehet, hogy korábban is jelen volt, csak modern diagnosztikai eszközök hiányában eddig nem sikerült azonosítani.