• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A dohányzás gyógyítható betegség

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Az elmúlt két évben Európa élvonalához csatlakoztunk a dohányzást korlátozó törvényekkel.

A Ne Gyújts Rá! Világnapon közel 4 évtizede arra kérik a dohányosokat, hogy ezen a napon ne gyújtsanak rá, és ha ez sikerült, akkor másnap és később se nyúljanak ismét a cigarettához.

Magyarország az elmúlt 2 évben Európa élvonalához csatlakozott a dohányzást korlátozó törvényekkel. Ebben az évben már nem lehetett rágyújtani a zárt közterületeken, hamarosan megjelennek a cigarettás dobozokon a nagy méretű képes figyelmeztetések, és száműzik a dohánytermékek árusítását a bevásárlóközpontok és a kisebb boltok pénztáraitól az erre specializálódó üzletek felé. Ezek mellett jelentősen emelkedett a dohánytermékek ára.

 A dohányosok túlnyomó többsége (a felnőtt magyar lakosság 30%-a) mindennap dohányzik, és a függősége az oka annak, amiért nem tudja letenni a cigarettát. Magyarországon minden hatodik ember, azaz a dohányosok fele éppen a dohányzás miatt kialakuló betegségben veszíti el az életét.

Ma már rendelkezésünkre állnak hatékony, a leszokást segítő gyógyszerek. A Magyar Tüdőgyógyász Társaság vezetésével európai szintű szakmai irányelvek szerint kiképzett orvosok és egészségügyi szakdolgozók állnak készen országszerte, hogy segítsék a leszokásban a dohányosokat.

OEP-finanszírozás hiányában azonban sehol az országban nem folyik hivatalos leszokást támogató rendelés, vagy legalábbis sehol sem számolják azt el az egészségügyi intézmények az OEP felé.
A mindenkori kormányzati szervek és az OEP képviselői pénzhiányra hivatkoznak, amikor a leszokást támogató kezelések OEP-finanszírozása szóba kerül.

A Szövetség a Dohányzás Visszaszorításáért (SZDV) a dohánytermékek árába beépítendő 1%-os áremelést javasol akár egészségügyi termékdíjként, akár egyszerű adóemelésként, amely megfizetésével a dohányosok saját maguk teremthetnék meg – ha hagynák nekik – a leszokásukat támogató orvosi kezelések anyagi fedezetét – mondta dr. Mucsi János, az SZDV elnöke.

Az Egészségesebb Óvodák Nemzeti Hálózata által szervezett, és a függőségek által halmozottan sújtott sérülékeny családokról szóló konferenciához csatlakozva, valamint a Ne Gyújts Rá! Világnap alkalmából ingyenes légzésfunkciós szűréssel, szénmonoxid méréssel, illetve leszokást támogató tanácsadással hívjuk fel a politikusok figyelmét a dohányzásra, mint gyógyítható betegségre.

A szevezet szakértői . november 15-én (csütörtökön) a Budapest Főváros Kormányhivatala Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve és a Pápai Páriz Egészségnevelési Országos Egyesület által 9:30 és 16 óra között az Emberi Erőforrások Minisztériumában (1051 Budapest, Arany János u. 6-8.) az ott dolgozóknak és a konferencia résztvevőinek szervezett egészségnapon mérik az egészségüggyel foglalkozó politikusok és munkatársaik légzésfunkcióját, és segítenek a leszokni akaró dohányosoknak.