• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A fogatlanság akár elhízáshoz is vezethet

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Úgy gondolják, ha hátul hiányzik egy-két foguk, még nem baj, nem pótoltatják mert úgysem látszik.

A magyar lakosságot óriási mértékben érinti a fogak hiányából eredő problémakör. Sajnos a hazai lakosság fogazata nagyon rossz állapotban van. Jól mutatja ezt, hogy a felnőttek több mint 90 százalékánál van valamilyen foghiány. Ezek közül jelentős azoknak az eseteknek a száma, amikor a hiány már hatással van a rágás minőségére is"- mutatja be a hazai helyzetet Dr. Czinkóczky Béla fogszakorvos, szájsebész, az elrontott és speciális implantációs esetek szakértője.

A szakember arra is rávilágít, hogy fogatlanságról nem csak akkor beszélünk, amikor a páciensnek már egyáltalán nincs fog a szájában. Így hívjuk már azt az esetet is, amikor az őrlő, rágó zóna hiányzik. Ugyanis hiába vannak meg a front fogak, azok rágásra, hatékony őrlésre nem alkalmasak.

A fogatlanság hatása az emésztésre
Az emésztés első legfontosabb fázisa a rágás, ekkor aprítjuk fel a táplálékot, majd e közben az előemésztés is megkezdődik. Ha valaki nem tud rágni ez az elő fázis kimarad, az elfogyasztott étel gyakorlatilag rágás nélkül kerül a gyomorba. Ezzel megterheljük a gyomor-bélrendszert, az emésztés sokkal nagyobb terhelést jelent a bélrendszernek, így a tápanyagok feldolgozása sem lesz elég hatékony.

Miért hízik, akinek nincs foga?
Statisztikailag bizonyított, hogy azok körében, akik fogatlanná válnak, nagyobb számban figyelhető meg az elhízás. Ebben elsősorban az játszik szerepet, hogy megváltoznak az étkezési szokások. Sokkal inkább a gyors felszívódású, könnyebben emészthető, kevésbé rostos élelmiszerek fogyasztása kerül előtérbe. Tipikus példa erre a kenyér, péksütemények, a kedvezőtlen hatású szénhidrátok túlzott bevitele. Minden más, kedvezőbb tápértékű étel, mint a nyers zöldségek, gyümölcsök, húsok, nehezebben fogyaszthatóak el megfelelő rágáskészség nélkül, így ezek az élelmiszerek fokozatosan háttérbe szorulnak a fogak elvesztésével.

Mivel a fogatlanság miatt gyakrabban választott élelmiszerek, általában magasabb kalóriát és több gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaznak, túlsúly kialakulásához vezetnek és az inzulintermelést is kedvezőtlenül befolyásolják. Ezért magasabb lesz az érintett páciensek körében a cukorbetegség előfordulása is"- figyelmeztet Dr. Czinkóczky Béla.

A megoldás: a rágás elősegítése
A fogatlansággal felmerülő problémákat rövid távon, akár egy turmixgép beszerzése is megoldhatja. Ez a lehetőség azonban- a mellett, hogy az élvezeti értéke sem kimagasló - hosszabb távon az emésztőrendszernek sem tesz jót, mivel nem kerül szilárdabb halmazállapotú táplálék a gyomorba, így az emésztési problémák konzerválódnak. A szakértő a hosszú távú megoldást, olyan fogpótlás készítésében látja, amely segít a rágásban, így visszaállítható a gyomor és- bélrendszer megfelelő működése.