• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A lelki egészség világnapján fókuszban a depresszió

Egészségmagazin Forrás: MTI

A depresszió a legjelentősebb mentális egészségi probléma Európában.

Az európai országok legjelentősebb mentális egészségi problémája, a depresszió a fő témája a lelki egészség világnapjának, amelyet október 10-én tartanak a Lelki Egészség
Világszervezete kezdeményezésére.

Világszerte több mint 350 millió ember szenved depresszióban, de közvetetten érintettek a családtagok, rokonok és barátok is. A depresszió a legjelentősebb mentális egészségi probléma Európában, mivel enyhébb formáit is beleszámítva a lakosság minden negyedik tagja érintett. A WHO adatai szerint általában 50 százalékkal több nő szenved depresszióban, mint férfi, tízből egy vagy kettő nő tapasztalja meg a szülés utáni depressziót. A tanulmányok szerint egyre több serdülő és fiatal szenved depresszióban - ismertette az adatokat Pusztai Zsófia, a WHO magyarországi regionális igazgatója kedden sajtótájékoztatón Budapesten.

A depresszió teszi ki a mentális zavarok okozta betegségterhek legnagyobb részét, összesen mintegy 20 százalékot a WHO európai régiójában és 26 százalékot az EU-ban. A depresszió a leggyakoribb oka a hosszú ideig tartó betegszabadságnak és a fogyatékosságnak. Egyes országok, mint például Dánia és Hollandia arról számoltak be, hogy a hosszú ideig tartó betegszabadságok és rokkantsági kifizetések közel 50 százalékának okai a mentális zavarok, többnyire a depresszió.

A depresszió egyik legtragikusabb következménye az öngyilkosság, amelyet majdnem egymillió ember követ el évente. A depresszió emeli a magas vérnyomás, szívinfarktusok, agyvérzés és valószínűleg a rák kockázatát is. A szív- és érrendszeri betegségek, a rák és a cukorbetegség pedig a depresszió növekedését eredményezik.

Ugyanakkor jelenleg a depresszióban szenvedő emberek kevesebb mint 50 százaléka - a világ legtöbb részén kevesebb mint 30 százaléka és némely országokban kevesebb mint 10 százaléka - részesül megfelelő kezelésben. A megbélyegzés miatt sokan nem mernek elmenni kezelésre - hangsúlyozta Pusztai Zsófia, hozzátéve: a depressziót jól és hatékonyan lehet kezelni, a korai felismerés viszont lényeges szempont.

Lehóczky Pál, a Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) elnöke szerint a lelki egészség megélhető, komplex élmény, amely a mai modern pszichiátriában központi kategóriát képez. A lelki egészség nem csupán egy fogalom, vagy koncepció, hanem emberi szinten élmény, magatartás és törekvés.

Hivatásos és amatőr művészek, pszichiátriai kezelésben részesülők és egészségesek ragadtak ecsetet a Moravcsik Alapítvány és a Budapest Art Brut Galéria (BAB) által közösen rendezett programon szeptemberben. A PsychArt24 elnevezésű maraton a világnapi rendezvények felvezető eseménye volt, melyen több mint 250 alkotás született - emlékeztetett Simon Lajos, a Moravcsik Alapítvány kuratóriumának elnöke.